Tablica upamiętniająca 100 lecie wyzwolenia Suwałk. Galeria zdjęć.

Tablica upamiętniająca 100 lecie wyzwolenia Suwałk. Galeria zdjęć.

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez miasto Suwałki, w kościele p.w. św. Kazimierza Królewicza odsłonięta została tablica upamiętniająca to wydarzenie.

W przedsionku świątyni przy ul. Witosa 8 zawisła tablica na której wyryte zostały słowa Józefa Piłsudskiego, który w dniu 13 września 1919 r. wypowiedział do suwalczan słynne słowa: „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną” oraz napis: „W podzięce Bogu Wszechmogącemu – Parafianie i Duszpasterze parafii p.w. św. Kazimierza Królewicza – Suwałki 24.08.2019”.

Jak powiedział pomysłodawca inicjatywy, ks. Lech Łuba, jest to potwierdzenie włączenia się parafii w ten wyjątkowy jubileusz. Rok wcześniej w kościele tym pojawiła się także tablica poświęcona 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę w dniu 11.11.1918 r.

W uroczystości, która była ważnym elementem pierwszego dnia obchodów 100-lecia w Suwałkach, wzięli udział parafianie, duszpasterze z tej parafii oraz władze samorządowe Suwałk: Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej. Obecna była także p.o. naczelnika wydziału kultury i sportu Urzędu Miejskiego Agnieszka Domalewska oraz komendant Straży Miejskiej Grzegorz Kosiński.

Parafia p.w. św. Kazimierza Królewicza jest organizatorem wielu przedsięwzięć wspólnie realizowanych z samorządem, z których dwa największe: Akcja Krzyś i suwalski Kaziuk gromadzą corocznie setki suwalczan.

Top