Jezdnia obwodnicy Suwałk już gotowa

Jezdnia obwodnicy Suwałk już gotowa

Budowa suwalskiej obwodnicy wchodzi już w ostateczną fazę. Zakończyła się budowa całej 13 km betonowej jezdni. Obecnie trwają prace przy tzw. serwisówkach, układane są warstwy humusu na poboczach i skarpach, sadzone są rośliny, ustawiane panele dźwiękoszczelne oraz barierki, a także ogrodzenie. Wylewany jest asfalt na wiaduktach. Są to typowe prace wykończeniowe.

Suwałki obwodnica

– Mija właśnie 91 tydzień budowy. Przyjrzałem się osobiście jak wygląda ta inwestycja. Prace są zakończone w 84% – informuje prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

 Krótka historia budowy obwodnicy

Na tę inwestycję suwalczanie czekali naprawdę długo, od końca lat 70-tych. I nie czekali bezradnie; zniecierpliwieni gołosłownymi obietnicami rządowymi zorganizowali i przeprowadzili trzy kolejne blokady miasta, które uświadomiły rządzącym, że obwodnica powstać musi. Pierwsza blokada odbyła się 6 listopada 2012 r. Potem były jeszcze blokady: muzyczna i sportowa. Wszystkie zorganizował Społeczny Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk. W tym samym czasie ogromną prace wykonał suwalski samorząd na czele z prezydentem; Czesław Renkiewicz potrafił dotrzeć do „wszystkich świętych”, co walnie przyczyniło się do budowa obwodnicy Suwałk. Oczywiście najważniejsza była determinacja mieszkańców Suwałk, bez której ta walka nie zakończyłaby się sukcesem.

Top