Mamy bardzo dobre informacje demograficzne dotyczące Suwałk. W skrócie można powiedzieć, że ciągle nas przybywa.
W liczbach wygląda to tak, że w 2016 roku w Suwałkach urodziło się 762 dzieci, a w 2017 roku ta liczba wynosiła 765 dzieci. To daje troje dzieci więcej niż w poprzednim roku.
Co do zgonów, w 2017 roku w mieście zmarło 585 osób, w 2016 – 545. I mimo tego, że w ubiegłym roku mieliśmy o 40 zgonów więcej niż rok wcześniej, to przyrost naturalny, czyli różnica między urodzinami a zgonami jest dodatni. W 2017 roku przyrost naturalny wyniósł 180 osób, w 2016 – 217 osób.
Ważną sprawą mającą wpływ na demografię i statystyki są też migracje tzw. zameldowania i wymeldowania z terenu miasta.
W ubiegłym roku na pobyt stały w Suwałkach zameldowało się 875 osób, wymeldowało 695 osób, to daje bardzo korzystną różnicę 180 osób. W przypadku pobytu czasowego liczba zameldowań wynosi 796 osób, a wymeldowań 897 osób. Tu saldo jest ujemne – 101 osób.
Generalnie jednak, co mnie bardzo cieszy, bilans migracji jest dodatni. Składają się na niego zameldowanie stałe i czasowe, i według stanu z roku 2017 przybyło nam 79 mieszkańców.
To powoduje, że Suwałki zbliżają się do magicznej liczby 70 tysięcy mieszkańców. Ostateczne dane statystyczne dotyczące tej kwestii będą co prawda, dopiero w połowie tego roku, ale już teraz możemy podejrzewać, że jest dobrze.
Zadowalający jest też fakt, że to wszystko dzieje się mimo pesymistycznych prognoz Głównego Urzędu Statystycznego dla naszego miasta z 2014 roku. Mówiły one o tym, że na koniec 2017 będzie nas tylko 68 991. Dane, które przytaczam sugerują zupełnie co innego.
Świadczy to o rozwoju miasta oraz poprawie sytuacji materialnej, gospodarczej i społecznej. Widzimy, że młode małżeństwa coraz częściej decydują się na dzieci. W podstrefie Suwałki Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstają nowe zakłady, nowe miejsca pracy, rosną też wynagrodzenia. W mieście budowanych jest około pół tysiąca nowych mieszkań i zdaniem developerów jest na nie popyt. Jeśli jest praca, jest dach nad głową, ludzie czują się bezpiecznie, mogą się rozwijać, planować, powiększać rodzinę.
Rolą miasta w tej sytuacji jest prowadzenie mądrej polityki progospodarczej, prorozwojowej, prospołecznej i prorodzinnej. Dbanie o odpowiednią jakość infrastruktury społecznej tzn. oświatowej, sportowej i rozrywkowej. Zapewnienie miejsc w żłobkach, przedszkolach i szkołach, a także miejsc do rekreacji i odpoczynku. Co staramy się robić, bo to mieszkańcy i ich dobro są dla nas najważniejsi.
Na koniec chce jeszcze przypomnieć, że w połowie tego roku będziemy mieli dla suwalczan, co warto zaznaczyć, dla tych którzy rozliczają swoje podatki w naszym mieście, swoisty prezent. Będzie to Suwalska Karta Mieszkańca. Na jej podstawie użytkownicy będą mogli korzystać z naprawdę bardzo intratnych ulg, zniżek i bonifikat do wielu naszych obiektów kulturalnych i sportowych, ulg w przejazdach autobusów komunikacji miejskiej, bezpłatnych przedszkoli czy zniżek u podmiotów komercyjnych. Dlatego już teraz serdecznie zapraszam do tego, żebyście Państwo w swoich deklaracjach podatkowych zaznaczyli miejsce zamieszkania w naszym mieście. To się opłaca.