25 lat samorządu

25 lat samorządu

Były gratulacje, podziękowania, pamiątkowe medale oraz wspomnienia w czasie obchodów  25-lecia suwalskiego samorządu . W uroczystym spotkaniu wzięli udział byli i aktualni radni oraz osoby związane z samorządem.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawioną przez ks. Prałata Jaremę Sykulskiego. Uroczyste spotkanie z okazji srebrnego jubileuszu Suwalskiego Samorządu odbyło się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podkreślił znaczenie samorządu w życiu lokalnej wspólnoty.

– Myślę, że przez minione 25 lat wypracowaliśmy metody współpracy ze społecznością,  z naszymi mieszkańcami. Metody podejmowania najważniejszych decyzji,  wybierania konkretnych rozwiązań i dróg naszego rozwoju. Mieszkańcy naszego miasta maja prawo do inicjatywy uchwałodawczej, są reprezentowani w różnych radach. Prowadzimy szerokie konsultacje społeczne w różnych dziedzinach życia naszego miasta. Realizujemy budżet obywatelski czyli inwestycje wybrane przez samych mieszkańców- stwierdził prezydent Cz. Renkiewicz.

– Najważniejsza jest perspektywa i mądre działanie długofalowe- zauważyła przewodnicząca Rady Miejskiej w Suwałkach Jadwiga M. Szczypiń.

Gratulacje i życzenia przekazali też parlamentarzyści i przedstawiciele rządu.

Potem w prezentacji multimedialnej przypomniano dorobek suwalskiego samorządu w poszczególnych kadencjach. Osoby związane z suwalskim samorządem otrzymały pamiątkowe medale. Na zakończenie wystąpił Kwartet Smyczkowy Suwalskiej Orkiestry Kameralnej oraz Suwalski Chór Żeński Cantylena.

Najdłużej , bo przez cztery kadencje radnymi Rady Miejskiej byli: Stanisław Sieczkowski i Tadeusz Szymańczyk. Z grona obecnych radnych czwartą kadencję w Radzie Miejskiej są: Zbigniew Roman De- Mezer, Grzegorz Gorlo, Zdzisław Koncewicz, Stanisław Kulikowski, Zdzisław Przełomiec, Sławomir Jan Szeszko i Andrzej Turowski. Trzykrotnie radnymi było 8 osób , a dwukrotnie- 19 osób. Przez 25 lat suwalskiego samorządu154 osób wykonywało (bądź nadal wykonuje) mandat radnego.

27 maja minęło 25 lat od pierwszych w powojennej Polsce wyborów samorządowych. Odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów  polskich przemian. W przeddzień pierwszych wyborów samorządowych premier Tadeusz Mazowiecki zwrócił się do rodaków z przesłaniem: „ Rzeczpospolita lokalna przechodzi w ręce społeczności, które ją zamieszkują. Będzie ona taka, jaką one same potrafią stworzyć.”

 

sam1 sam2 sam3 sam4 sam5 sam6 sam7 sam8 sam9 sam10 sam11 sam12 sam13

Top