Z udziałem kombatantów, parlamentarzysty, władz samorządowych Miasta Suwałki, powiatu suwalskiego i gminy Suwałki oraz duchowieństwa, wojska, policji, straży pożarnej i straży miejskiej oraz przedstawicieli jednostek kultury obchodzono kolejną rocznicę wyzwolenia Suwałk.

Były wystąpienia, modlitwa i złożenie kwiatów. Uroczystości odbyły się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego 23 sierpnia w 102 rocznice wyzwolenia miasta.

Zabierając głos Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk nawiązał do okoliczności wyzwolenia miasta oraz potrzebie wspominania tych, którzy o tę wolność walczyli:

– Mamy dzisiaj hymn, flagę i godło, a więc wszystko co potwierdza naszą tożsamość narodową i niepodległość oraz obecność we wspólnocie europejskiej. Musimy jednak pamiętać, że nic nie jest dane nam na zawsze. O tę wolność trzeba dbać i z czcią wspominać tych, którzy byli jej architektami. Podziękuję więc środowiskom, które pielęgnują postawy patriotyczne. Zapraszam już dzisiaj do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach upamiętniających trudne rocznice w historii naszego narodu: 1 i 17 września.

Obecny na uroczystości poseł Jarosław Zieliński odniósł się do aktualnej sytuacji politycznej na świecie:

– To co dzieje się w Europie i na świecie potwierdza, że nadal musimy być czujni i czynić starania na rzecz naszego bezpieczeństwa. Zobowiązani jesteśmy też pamiętać o naszych bohaterach. Wolność nie przyszła jednego dnia, a trzeba było na nią czekać prawie 150 lat, od pierwszego rozbioru i 123 od ostatniego. Suwerenność jest wartością nie do przecenienia, zaś niepodległością należy cieszyć się i jej nie zmarnować. 

Wspólna modlitwę w intencji ofiar wolności poprowadził ks. dr Antoni Skowroński, proboszcz parafii pw. św. Aleksandra w Suwałkach, po której delegacje uczestniczące w obchodach dnia wyzwolenia Suwałk złożyły wiązanki kwiatów. 

Prezydent Cz. Renkiewicz wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Suwałkach Zdzisławem Przełomcem i Zastępcą Prezydenta Romanem Rynkowskim złożyli także kwiaty pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej.

Suwałki odzyskały niepodległość 24 sierpnia 1919 roku. Po I wojnie światowej miasto miało być włączone do Litwy. Dzięki zabiegom dyplomatycznym i wojskowym ziemie te znalazły się jednak w granicach Rzeczypospolitej. Tego dnia do miasta nad Czarną Hańczą wkroczył owacyjnie witany przez mieszkańców i lokalne władze 41. Suwalski Pułk Piechoty.Walki zakończyły się 28 sierpnia, choć  starcia o Suwalszczyznę trwały jeszcze kilka dni. Ostatecznie wygasły one 9 września, kiedy Polacy wyparli siły litewskie za Linię Focha i obsadzili ją oddziałami regularnego wojska.

13 września, trzy tygodnie po odzyskaniu niepodległości do miasta przyjechał Józef Piłsudski, który w budynku obecnego muzeum powiedział do mieszkańców: „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”.

8 grudnia linia demarkacyjna ponownie została potwierdzona przez Radę Najwyższą Ententy jako północny odcinek przyszłej granicy polsko-litewskiej.