Historię Ryszarda Księcia Gloucester pokazaną za pomocą Zooma i kamery telefonu komórkowego, nałożono na dokumentalne i przyrodnicze ujęcia kręcone we wsiach i lasach w Polsce, m.in. pod Augustowem. Całość ukazuje w oryginalny sposób świat ludzkich dramatów na tle przemijających pór roku. Prezentacji towarzyszy spotkanie z reżyserem.

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza 30 kwietnia 2022, godz. 17.00, Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
Nieodpłatne wejściówki dostępne w SOK Noniewicza 71 od 22.04.2022.

zamów transport door-to-door >>

Film “Królestwo za konia” jest hybrydą , zawiera w sobie elementy teatru telewizji, filmu przyrodniczego i dokumentu, składa się z z dwóch nakładających i uzupełniających się opowieści. Pierwsza z nich to inspirowana “Królem Ryszardem III” Williama Shakespeare’a historia Ryszarda Księcia Gloucester, która rozgrywa się w zamkniętych pomieszczeniach i za pomocą komunikatorów internetowych. Druga to ujęcia dokumentalne i przyrodnicze, kręcone we wsiach i lasach pod Augustowem i Gostyninem. Całość ukazuje w oryginalny sposób świat ludzkich dramatów na tle przemijających pór roku. Na styku praw ludzkich i praw natury, Shakespeare’a i płynącej do morza marzanny, krąży pies, niemy narrator, duch-przewodnik, mieszkaniec obu tych światów. Opowiada historię o tym, jak człowiek próbuje zapanować nad naturą. Nad swoją naturą.

Pierwsze sceny do “Królestwa za konia” zaczęliśmy kręcić w kwietniu 2020 roku wraz z wybuchem pandemii covid-19 i wprowadzeniem w Polsce całkowitej społecznej izolacji. Impulsem do pracy był sprzeciw wobec paraliżu, jaki ogarnął kulturę i inne dziedziny życia. Korzystając z przygotowywanego scenariusza “Króla Ryszarda III” W. Shakespeare’a oraz przymusowej bezczynności aktorów Teatru Powszechnego w Warszawie, postanowiłem stworzyć spektakl-film, którego akcja będzie działa się w przestrzeni komunikatorów internetowych oraz w naturalnej scenerii wsi i lasów. Żeby utrzymać reżim sanitarny zdjęcia natury kręciłem sam, a sceny z dramatu Shakespeare’a grane i rejestrowane były z pomocą zooma i telefonów komórkowych. W pierwszej wersji powstała pięcioodcinkowa seria pt. “Tragedia Króla Ryszarda”, która ukazywała się w sieci na stronie Teatru Powszechnego w Warszawie. Cykl ten otrzymał główną nagrodę w konkursie DIGiT  w kategorii “Najlepsza Premiera Online Roku” w Polsce. Dzięki tej nagrodzie oraz środkom własnym udało się połączyć wszystkie części. Tak powstał ponad godzinny film pt. “Królestwo za konia”.Grzegorz Falkowski, reżyser filmu 'Królestwo za konia’

Scenariusz, reżyseria i produkcja – Grzegorz Falkowski
Montaż – Anna Garncarczyk
Muzyka – Andrzej Kłak
Zdjęcia – Grzegorz Falkowski
Udźwiękowienie – Paweł Betley

W filmie występują aktorzy Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.
Ryszard Książę Gloucester/Ryszard III – Andrzej Kłak
Lady Shore – Karolina Adamczyk
Królowa Elżbieta – Klara Bielawka
Lady Anna – Karina Seweryn
Królowa Małgorzata – Anna Ilczuk
Lord Hastings – Arkadiusz Brykalski
Książę Buckingham – Michał Czachor
Król Edward IV – Michał Jarmicki
Richmond/ Król Henryk VII, Morderca – Grzegorz Falkowski
Lord Biskup – Mateusz Łasowski
George Książę Clarence – Oskar Stoczyński
Skryba – Julian Świeżewski
Lord Burmistrz – Kazimierz Wysota

Śpiew gardłowy i gra na khomus – Monika Mariotti

Czarny Pies – Westa
Pies brązowy – Tina

Premiera wersji teatralnej odbyła się 6 listopada 2021 roku w Instytucie Teatralnym w Warszawie.