W listopadzie w Galerii Jednego Obrazu można podziwiać rysunki i grafiki Lecha Pycza. Warto zajrzeć tam podczas jesiennego spaceru po parku Konstytucji 3 Maja.  Galeria Jednego Obrazu przy pl. Marszałka J. Piłsudskiego. Wystawa czynna do 30.11.2022 r. 

Lech Pycz (1951-2022) – urodził się w Ełku 12 grudnia 1951 roku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu ze specjalizacją – tkanina artystyczna – gobelin. W latach 1972-1978 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa i rzeźby w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego. Jego dyplom i specjalizacja (malarstwo w architekturze i urbanistyce) uhonorowane zostały Nagrodą Rektorską. W latach 1978-1983 pełnił funkcję plastyka wojewódzkiego w Suwałkach. 1986 roku był inicjatorem powstania w Suwałkach Galerii “Sztuka Polska”. Pracował i współpracował jako redaktor graficzny w tygodnikach regionalnych (Kresy, Tygodnik Północny, Krajobrazy). W 1988 rok otrzymał status Rzeczoznawcy MKiS w dziedzinie malarstwa i grafiki współczesnej. Od 1992 roku był nauczycielem na profilu plastycznym w II LO w Suwałkach. Jego absolwenci studiują na renomowanych uczelniach artystycznych w kraju, Europie i USA. W latach 1955-1999 pracował z młodzieżą niepełnosprawną w WTZ w Suwałkach, zdobywając główne nagrody na przeglądach krajowych i międzynarodowych. W 1999 roku otrzymał indywidualną Nagrodę Ministra MKiS za sukcesy z pracą z w/w młodzieżą.

Artysta uprawiał następujące techniki plastyczne: rysunek, malarstwo, grafikę warsztatową, mozaikę, tkaninę, witraż, projektowanie wnętrz i mebli, medalierstwo, wystawiennictwo i typografię. Wykonał wiele dzieł na terenie regionu i kraju, uzyskując liczne nagrody i wyróżnienia. Brał udział w plenerach krajowych i międzynarodowych, wystawiał swoje prace cyklicznie w galeriach regionalnych krajowych i zagranicznych. Realizacji przestrzenne pomników, mozajek, wnętrz użytkowych, płaskorzeźb odlanych w brązie, medali okolicznościowych, elementów małej architektury, malarstwa n szkle oraz innych realizacji autorskich są prezentowane w specjalistycznych katalogach plastycznych.

ŹRÓDŁO:SOK