Tradycyjnie na koniec roku „DwuTygodnik Suwalski” prezentuje swój ranking sześciu najważniejszych wydarzeń kulturalnych ostatnich dwunastu miesięcy w Suwałkach. W 2022 roku powoli wychodziliśmy z licznych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Sprzyjało to organizacji wielu ciekawych imprez kulturalnych w Suwałkach.

1. Rok Marii Konopnickiej w Suwałkach
Można krótko powiedzieć, że Rok Marii Konopnickiej w Suwałkach okazał się sukcesem. Przez cały rok suwalskie instytucje kultury, przedszkola, szkoły i organizacje pozarządowe organizowały różne akcje, konkursy i prezentacje przypominające M. Konopnicką i jej twórczość. Dzięki temu na pewno wiedza suwalczan o swojej najsłynniejszej rodaczce jest większa niż była jeszcze przed rokiem. W 2022 roku zorganizowano tyle wydarzeń związanych ze słynną pisarką, że trudno to było nie zauważyć w Suwałkach. Obszerne kalendarium tych działań przedstawiliśmy w nr 23 „DwuTygodnika Suwalskiego”. Teraz zwracamy szczególną uwagę na prezentacje i konkursy zorganizowane w suwalskich przedszkolach i szkołach, takie jak przemarsz suwalskimi ulicami przebranych za krasnoludki uczniów klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej nr 10 w 180 rocznicę urodzin Marii Konopnickiej. Zapewne najmłodsi suwalczanie na długo to zapamiętają.

2. Nowa stała wystawa w Muzeum im. Marii Konopnickiej
W Muzeum im. Marii Konopnickiej 19 sierpnia uroczyście otwarto nową wystawę stałą „Pieśń o domu”, poświęconą życiu i twórczości poetki. Jest różnie oceniana. Jedni zachwycają się, ale nie brak też głosów krytycznych. Na pewno wystawa nie jest obojętna, wywołuje emocje. Łączy elementy scenograficzne, oryginalne obiekty muzealne, grafikę i nowoczesne rozwiązania multimedialne. Autorami koncepcji, scenariusza i projektu wystawy są Michał Urban, Marek Zalibowski i pracownicy suwalskiego Muzeum Okręgowego: Magdalena Wołowska-Rusińska i Krzysztof Skłodowski. Ta wystawa zastąpiła ekspozycję przygotowaną przed blisko 30-tu laty.

3. Festiwal Literacki „Patrząc na Wschód” w Suwałkach
Po raz pierwszy w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej odbył się Festiwal Literacki „Patrząc na Wschód”. Dotąd odbywał się on w Budzie Ruskiej. W tym roku zorganizowano też jego suwalską odsłonę. Na pierwsze spotkanie autorskie z pisarzem Grzegorzem Kasdepke przyszły takie tłumy, że organizatorzy musieli przenieść je na przybiblioteczne podwórko. W kolejnych festiwalowych spotkaniach autorskich uczestniczyli m.in.: suwalczanin Jacek Milewski, Piotr Brysacz i Jędrzej Morawiecki. Na pewno zapamiętamy ten suwalski festiwal jako wyjątkowo gorący. A to nie tylko za sprawą pogody, ale też liczby uczestników będących na spotkaniach z ludźmi z pasją. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, jak też w następnych latach, ten festiwal, dzięki współpracy z Wydawnictwem Paśny Buriat oraz Stowarzyszeniem Maćkowa Ruda na stałe zagości w Suwałkach. Suwalską część festiwalu zorganizowało Stowarzyszenie Kulturalne Bibliofil i Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

4. Koncert Shemekii Copeland na Suwałki Blues Festivalu
To było największe wydarzenie tegorocznego Suwałki Blues Festival-u oraz jeden z najlepszych koncertów w 14-letnich dziejach SBF. W Suwałki Arenie wystąpiła „królowa bluesa” Shemekia Copeland, wielokrotna zdobywczyni Blues Music Award, czterokrotnie nominowana do nagród Grammy. Jedna z najwspanialszych współczesnych wokalistek bluesowych. W 2012 r. występowała z B.B. Kingiem, Mickiem Jaggerem i innymi muzykami w Białym Domu, dla prezydenta Obamy i pierwszej damy.

5. Koncert Organka, Swiernalisa i Żurkowskiego
17 września na jednej scenie w Suwalskim Ośrodku Kultury wystąpili: Łukasz Żurkowski, Paweł Swiernalis i Tomasz Organek – trzech znanych muzyków związanych z Suwałkami i Suwalszczyzną. Wszyscy urodzili się w Suwałkach. Żurkowski i Swiernalis tutaj mieszkali i uczyli się, a Organek dzieciństwo spędził w Raczkach, ale uczył się w suwalskim III LO. Cała trójka chętnie do Suwałk wraca, nie tylko na koncerty. Tym jednak razem wspólnie zaprezentowali się na scenie SOK w podzielonym na trzy części koncercie. Jako pierwszy w sali SOK wypełnionej po brzegi wystąpił Żurkowski. Po nim na scenie pojawił się Swiernalis, a na koniec wystąpił najbardziej znany Organek. Jego występ był manifestem przeciwko wojnie, przeciwko agresji i braku tolerancji. Apelował o dialog i wzajemny szacunek. Mamy nadzieję, że nie był to ostatni wspólny koncert muzyków.

6. Piąty Suwalski Salon Sztuki
To co najciekawsze w suwalskiej plastyce można było obejrzeć latem w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 przy ul. T. Noniewicza 71 w czasie V Suwalskiego Salonu Sztuki. Na wystawie zaprezentowano najnowsze prace twórców związanych z Suwałkami i Suwalszczyzną. To był swego rodzaju przegląd aktualnych dokonań czynnych twórczo artystów związanych z naszym regionem. Można było na niej zobaczyć 64 prace autorstwa 44 artystów. Prezentowane techniki to: malarstwo, ilustracja, rysunek, grafika warsztatowa, grafika komputerowa, rzeźba, instalacja, fotografia.