Z udziałem blisko 300 uczestników oraz kilkunastu ekip z poszczególnych miast z kraju iż zagranicy rozpoczęła się w poniedziałek 13 czerwca XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek”. Do Suwałk dotarło 18 reprezentacji, w tym 12 polskich z: Andrychowa, Białegostoku, Kraśnika, Krotoszyna, Łap, Ostrołęki i Suwałk oraz 5 z sąsiadującej z Polską Litwy, Łotwy i Słowacji, a więc z: Alytusa, Hrinovej, Partizanskiej Lupcy, Rezekne i Żiar nad Hronom. Gospodarzy reprezentują trzy grupy: Teatr MNIEJSZY OD MIKRUSA oraz Teatr MIKRUS i Teatr STASIMON.

Uroczyste otwarcie Festiwalu poprzedziła prezentacja wszystkich zespołów konkursowych. Z racji kapryśnej pogody element ten został przeniesiony z Placu Teatralnego przed SOK-iem na scenę główną. To właśnie w Sali im. Andrzeja Wajdy uczestników przywitał prezydent Suwałk wraz z zastępcą Romanem Rynkowskim oraz dyrektorem SOK Ignacym Ołowiem. Życząc wszystkim pozytywnych wrażeń prezydent przekazał najmłodszym adeptom sztuki klucze od miasta a następnie dokonał otwarcia jubileuszowej edycji festiwalu.

Wigraszek jako jedna z największych i najważniejszych tego typu imprez w kraju potrwa do środy włącznie. Poczynania nastoletnich aktorów oceniać będzie jury w składzie: Sława Tarkowska oraz Izabela Giczewska i Marek Cichucki. Fundatorem głównej nagrody jest prezydent Miasta Suwałk, zaś dyrektorem artystycznym Festiwalu Grażyna Filipowicz-Karp. Festiwalowi towarzyszy wystawa plakatu „Wigraszek 2001-2022”.

Jak podają organizatorzy przedsięwzięcia:  Na wtorek zaplanowano m.in. pozakonkursowy, plenerowy spektakl „Poza czasem” w wykonaniu warszawskiego Teatru Akt. Jeśli będzie sprzyjająca pogoda odbędzie się on na podwórku przed obiektem SOK. Zaś finałowym akcentem Festiwalu ma być środowa prezentacja spektaklu laureata Grand Prix Festiwalu, która towarzyszyć będzie rozstrzygnięciu konkursu i wręczeniu nagród.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek” na suwalskich scenach  po raz pierwszy zafunkcjonował w 1994 r. Przez pierwszych sześć lat miał on formę ogólnopolskiego wydarzenie, by z czasem przybrać międzynarodowy wymiar. Zmieniła się także jego formuła, idąca w kierunku promowania wartości prospołecznych, mających dodatni wpływ na rozwój młodego pokolenia. Oczywiście festiwal ciągle prezentuje sztukę teatralną, adresowaną do dzieci i młodzieży i realizowaną z ich udziałem.