„Portret młodej kobiety” to nowy eksponat Muzeum Okręgowego

„Portret młodej kobiety” to nowy eksponat Muzeum Okręgowego

Zbiory malarstwa Muzeum Okręgowego w Suwałkach powiększyły się ostatnio o nowy eksponat. Do muzealnej kolekcji polskiego malarstwa monachijskiego trafił Portret młodej kobiety Teodora Axentowicza.

Jest to dar przekazany placówce przez Łukasza Celta, zamieszkałego w Stanach Zjednoczonych, syna Ewy Chciuk-Celt, zmarłej w 2021 roku w Planegg pod Monachium. Obraz znajdował się w rękach rodziny od wielu dziesiątków lat.

Portret młodej kobiety, pastel, karton, naklejony na sklejkę, 51 x 34,5 cm, to wizerunek ukazanej z profilu eleganckiej damy z początku XX wieku.

Teodor Axentowicz (1859–1938), był malarzem, ilustratorem, grafikiem. Uczył się w Monachium, Paryżu, poznał w Londynie malarstwo angielskie. Był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie od 1910 roku jej rektorem.  Artysta był doskonałym portrecistą. Zasłynął jako twórca wizerunków pięknych młodych kobiet. Malował także popularne sceny rodzajowe przedstawiające obyczaje i obrzędy huculskie.

Akt przekazania obrazu dla muzeum dwojakie znaczenie.  Z jednej strony bardzo cieszy otrzymane do zbiorów dzieło sztuki o wysokim poziomie artystycznym. Jednocześnie jednak zobowiązuje to muzeum do pamięci o rodzie ofiarodawców. Urodzona w 1924 roku Ewa Celt, poliglotka, harcerka, pracownica Radia Wolna Europa, była żoną Tadeusza Chciuka. Oboje pochodzili z Drohobycza, oboje byli harcerzami i pracowali w Radiu Wolna Europa. W czasie wojny Tadeusz Chciuk był kurierem, emisariuszem, cichociemnym.

Portret młodej kobiety wzbogaci suwalskie zbiory malarstwa. Będzie już kolejnym dziełem artysty w kolekcji muzealnej, niewątpliwie podnosząc jej rangę.

Źródło: Muzeum Okręgowe

Top