– To wspaniały wzór dla naszej młodzieży, ale postać wciąż zbyt mało znana – uważa Małgorzata Kupiszewska, pisarka, animator kultury, koordynator projektu „Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony”. Spotkanie z nią odbyło się w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej i było pierwszym w podlaskiem.

Połączone zostało z prezentacją książki „Raport Witolda”, zawierającą relację z pobytu w niemieckim obozie w Auschwitz. W. Pilecki przygotował ją w 1945 r. w maszynopisie. Wydany teraz przez krakowską Fundację Gdzie, Studium Polski Podziemnej w Londynie i Wydawnictwo APOSTOLICUM, „Raport Witolda” jest dokładnym odwzorowaniem tego maszynopisu.

Rotmistrz Witold Pilecki to jeden z najdzielniejszych polskich żołnierzy XX wieku. Jego losy splatały się z najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski. Walczył jako ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej, był żołnierzem września 1939 r., walczył też w Powstaniu Warszawskim i Armii gen. W. Andersa. Spędził dwa i pół roku w niemieckim obozie w Auschwitz, gdzie trafił dobrowolnie, by dać świadectwo zbrodniom popełnianym tam przez Niemców. Efektem jego pobytu za drutami jest „Raport Witolda”.

W. Pilecki został zamordowany po powrocie do Polski, po wielomiesięcznych torturach przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, o których miał powiedzieć: „Ja już żyć nie mogę. (…) mnie wykończono. Bo Oświęcim – to była igraszka”. Egzekucję wykonano 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim. Jego życie wypełniała służba i postawa ofiarności, wyrażona osobistą odwagą i najwyższym poświęceniu.