Życie z pasją

Życie z pasją

W środę 10 lipca w Muzeum im. Marii Konopnickiej, odbyło się spotkanie z Grzegorzem Płatonowem, prezesem Suwalskiego klubu kolekcjonerów. Było to piąte spotkanie z cyklu poświęconego ludziom i wydarzeniom, które wpisały się w dzieje naszego miasta, zorganizowane przez Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe i Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Grzegorz Lech Płatonow, Suwalczanin od czwartego pokolenia , pasjonat i kolekcjoner pamiątek po oddziałach garnizonu Suwałki. Autor dwóch publikacji o odznaczeniach i odznakach suwalskich żołnierzy. Historyk amator.

Odznaki i odznaczenia – temat rzeka. Jak stwierdził G. Płatonow można o nich mówić godzinami. Są kolekcjonerzy i zbieracze. Ci drudzy zbierają przedmioty, z reguły nie interesując się ich historią. Kolekcjonerzy,  starają się dociec  do okoliczności przyznania danego odznaczenia czy odznaki, gdyż za każdym z nich kryje się człowiek.  Często zapomniany bohater pola walki. Dlatego tak ważne są „papiery”. Zdjęcia osoby z odznaczeniem, dokumenty ich przyznania, legitymacje.

Suwałki Muzeum Okręgowe Grzegorz Płatonow

 

 

Grzegorz Płatonow z dumą prezentował nowy nabytek, pamiątki po ostatnim dowódcy 41 Suwalskiego Pułku Piechoty  ppłk piech. Kazimierza Wyderko (1937 – IX 1939)

 

 

 

Top