Zdecydowane działania ws. SP nr 5

Zdecydowane działania ws. SP nr 5

Rodzice uczniów suwalskiej Szkoły Podstawowej nr 5 zwrócili się do Prezydenta Miasta Suwałk z wnioskiem o remont wszystkich sal gimnastycznych oraz zaplecza sportowego tej szkoły. Pojawili się też z dziećmi na sesji Rady Miejskiej. SP nr 5 to najstarsza szkoła na Osiedlu Północ, która ciągle wymaga remontu.

Przed ponad dziesięciu laty SP nr 5 przeszła gruntowną termomodernizację, w 2010 r. powstał tu też pierwszy w Suwałkach przyszkolny plac zabaw w ramach programu „Radosna szkoła”.

W tym roku Urząd Miejski przekazał ponad 100 tys. zł na wymianę stolarki okiennej oraz naprawę tynków w jednej z sal gimnastycznych. W przededniu sesji, na której pojawili się protestujący rodzice z uczniami, Prezydent Miasta Suwałk podjął decyzję o tym, że w tym roku cały teren szkoły zostanie ogrodzony, a miejscy urzędnicy rozpoczną przygotowania do poszukiwania środków zewnętrznych na modernizację zaplecza sportowego tej szkoły. Poprawi się też bezpieczeństwo dojścia i dojazdu do szkoły poprzez remont ul. Klonowej i wykonanie chodnika dla pieszych.

– Chcę uspokoić wszystkie dzieci i wszystkich rodziców tej szkoły. Będę robił wszystko, co w mojej mocy by jak najszybciej wyeliminować te problemy, które zostały zgłoszone. Proszę też o wyrozumiałość. Nasze szkoły i przedszkola mają duże potrzeby inwestycyjne, które stopniowo i konsekwentnie realizujemy. Mamy przygotowaną dokumentację i kosztorys remontu sal gimnastycznych w SP 5. To na chwilę obecną ponad 4 mln zł. Chociaż część spróbujemy pozyskać ze środków w dyspozycji Ministerstwa Sportu i Turystyki – zapewnia Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Od blisko 10 lat Suwałki skutecznie korzystają z rządowego wsparcia z funduszy, którymi dysponuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Przed kilkunastu laty opracowano koncepcję modernizacji dużego boiska, które znajduje się przy SP nr 5 od strony ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Miał tam powstać duży obiekt sportowy, podobny do stadionu lekkoatletycznego przy ul. Wojska Polskiego. Nie udało się zdobyć pieniędzy na realizację tego ambitnego pomysłu. Teraz zapewne warto zastanowić się nad potrzebą budowy tak dużego obiektu sportowego w tym miejscu.

– Na najbliższej sesji Rady Miejskiej zaproponuję radnym zmiany w budżecie Suwałk, po których znajdą się pieniądze na wykonanie dokumentacji technicznej modernizacji tego boiska, dostosowanej do aktualnych potrzeb tej szkoły – deklaruje prezydent Cz. Renkiewicz.

Od lat corocznie uczniowie suwalskich szkół otrzymują do użytku przynajmniej jedno wielofunkcyjne boisko przyszkolne. W tym roku za kwotę ponad 3 mln zł powstaje boisko przy Zespole Szkół Technicznych. W sumie w tegorocznym budżecie miejskim na inwestycje w placówki oświatowe przeznaczonych będzie aż 20,7 mln zł. Już dawno nie było tylu inwestycji oświatowych w Suwałkach. Zostaną przeprowadzone termomodernizacje Zespołu Szkół nr 2 przy ul. T. Kościuszki, Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. ks. K. Hamerszmita, przedszkoli nr 1, 2,5 i 6 oraz Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Suwalski samorząd miejski próbuje też zdobyć pieniądze unijne z RPO WP na rozbudowę szkół zawodowych. Miasto Suwałki w sumie utrzymuje 26 placówek oświatowych.

Oświata to największa pozycja w miejskim budżecie po stronie wydatków. W tym roku wynoszą one ponad 161 mln zł tj. 1/3 budżetu miasta. Nic dziwnego, bo to najlepsza inwestycja w przyszłość miasta.

Top