Siedmioro radnych zadało pytania w czasie styczniowej sesji Rady Miejskiej.

Wojciech Pająk z klubu „ Łączą nas Suwałki” zapytał o działania władz miejskich w zakresie przeciwdziałania tzw. smogowi w mieście oraz zaproponował regularne kontrole sposobu ogrzewania domów, a także przesyłanie sms-ami do suwalczan informacji o zagrożeniu dla zdrowia, jakie może powstać wskutek nadmiernego stężenia pyłów w powietrzu. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz przypomniał, że w marcu 2015 r. suwalscy radni przyjęli „Program ograniczenia niskiej emisji na terenie Suwałk”, dzięki któremu już w 2016 r. 45 mieszkańców Suwałk wymieniło w swoich domach jednorodzinnych system ogrzewania na bardziej ekologiczny. Zdaniem prezydenta sieć ciepłownicza i gazownicza w Suwałkach powinna być bardziej rozbudowana, a władze PEC powinny zmienić działanie w zakresie wykonywania przyłączy do sieci ciepłowniczej np. warunki proponowanych umów mogą być bardziej elastyczne niż teraz, bo umowy zawierane na 10 lat odstraszają mieszkańców. Prezydent zadeklarował, że wystąpi do PGNiG-ie z zapytaniem o plany rozwoju sieci gazowniczej w Suwałkach. Poinformował, że informacje o zagrożeniach będą przesyłane do mieszkańców za pośrednictwem sms-ów. Są też najprawdopodobniej pierwsze efekty akcji „Kartka do sąsiada” przygotowanej przez Straż Miejską i są kary za wykorzystywanie niewłaściwych źródeł ogrzewania. Rozważany jest również zakup urządzeń pomiarowych do badania poziomu pyłów – również drona, który pobierałby próbki dymu z kominów. Nie jest wykluczone, że na ulicach Suwałk pojawią się też autobusy hybrydowe. Ponadto W. Pająk zwrócił uwagę na nieczytelne plany sieci komunikacji miejskiej znajdujące się na wiatach przystankowych. Cz. Renkiewicz stwierdził, że „jest to oczywista oczywistość”, że plany sieci komunikacji powinny być czytelne, bo są pracownicy w Zarządzie Dróg i Zieleni, którzy odpowiadają za wiaty przystankowe.

Do problemu zanieczyszczenia powietrza powrócił Zbigniew De-Mezer z klubu „ Łączą nas Suwałki”, który zaproponował zwiększenie środków w budżecie miejskim na zmianę systemu ogrzewania na bardziej ekologiczne oraz wsparcie małych i średnich suwalskich firm, które zechcą zmienić  źródło ogrzewania na proekologiczne w swoich przedsiębiorstwach. Prezydent Suwałk stwierdził, że nie widzi problemu w zwiększeniu środków budżetowych przeznaczonych na wymianę systemu ogrzewania w domach jednorodzinnych, jeżeli będzie taka potrzeba. A właściciele małych i średnich firm powinni  poszukiwać pieniędzy w programach unijnych, w których są środki na  realizację zadań związanych z poprawą jakości powietrza.

Irena Schabieńska z Prawa i Sprawiedliwości zgłosiła problem opieszałości suwalskich służb drogowych w odśnieżaniu ulic, zwłaszcza w pierwszej połowie stycznia. Prezydent Cz. Renkiewicz zgodził się z opinią radnej na temat negatywnej oceny działań suwalskich drogowców w pierwszych dniach stycznia, czemu dał wyraz na spotkaniu z osobami odpowiedzialnymi za stan suwalskich ulic. Wnioski z tej sytuacji powinny być wyciągnięte, zwłaszcza że siły i środki na ten cel są porównywalne z tymi sprzed roku, a nawet lepsze bo pojawił się magazyn soli. Radna zwróciła też uwagę na opieszałe odśnieżanie chodników np. chodnika przy ul. Kolejowej w kierunku dworca PKP. Zdaniem prezydenta Suwałk chodniki powinny być bez zbędnej zwłoki odśnieżane, również przez właścicieli nieruchomości przylegających do chodników. I. Schabieńska prosiła też o szybsze usuwanie na ulicach skutków napraw różnych awarii. Cz. Renkiewicz, stwierdził, że w tej sprawie wiele zależy od warunków pogodowych np. zimą trzeba trochę poczekać na uzupełnienie ubytków w nawierzchni bitumicznej. Najwięcej napraw dokonuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji  i w rozmowie z prezesem PWiK prezydent zwrócił uwagę na ten problem.

Anna Ruszewska z klubu „Łączą nas Suwałki” powróciła do swojego wniosku z marca 2016 r. w sprawie nadania rondu u zbiegu ulic Buczka i Leśnej imienia Żołnierzy Wyklętych. Sprawą miał się zająć specjalny zespół do spraw nazewnictwa miejskich ulic, do którego radna skierowała wniosek i dotąd nie otrzymała odpowiedzi. Prezydent Cz. Renkiewicz stwierdził, że nie widzi problemu w nadaniu temu rondu imienia Żołnierzy Wyklętych. Przy okazji poinformował o piśmie skierowanym do IPN w sprawie opinii na temat konieczności zmiany nazw suwalskich ulic : Trzydziestolecia PRL, Mariana Buczka, Henryka Mereckiego i Ludwika Waryńskiego. IPN, jak dotąd, nie wyraził swojej opinii w tej sprawie, ale zdaniem prezydenta nie ma żadnych wątpliwości jeżeli chodzi o konieczność zmiany nazwy ulicy Trzydziestolecia PRL. Odbędzie się spotkanie z mieszkańcami, którzy powinni wyrazić swoją opinię w sprawie nowego patrona tej ulicy.

Bogdan Bezdziecki z Prawa i Sprawiedliwości zapytał o zadaszenie lodowiska przy Szkole Podstawowej nr 11 na Osiedlu Północ. Prezydent Suwałk stwierdził, że to trzeba zrobić.

Zdzisław Koncewicz  z Prawa i Sprawiedliwości zaapelował o skorygowanie trasy autobusów komunikacji miejskiej w godzinach 13- 15 na trasie do Papierni, tak by zajeżdżały na ul. Hubala, co ułatwi powrót dzieciom ze szkół. Cz. Renkiewicz zadeklarował udzielenie odpowiedzi na piśmie po przeanalizowaniu problemu. Radny zaproponował też wydłużenie czasu dzierżawy gruntów pod garażami- z 3 do 5 lat. Cz. Renkiewicz poinformował, że zgodnie z prawem Prezydent Miasta Suwałk może wydzierżawiać grunty tylko do 3 lat, a dłuższe dzierżawy to kompetencja Rady Miejskiej. Potrzebna jest tutaj głębsza analiza i wtedy będzie można zastanowić się nad długością dzierżawy gruntów pod garażami. Prezydent poinformował, że nie przedłużono dzierżaw nieruchomości położonych przy siedzibie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, bo ten teren w centrum miasta powinien wyglądać inaczej niż jest teraz.

Józef Wiesław Murawko z Bloku Samorządowego zgłosił problem złego stanu drogi dojazdowej do domów zlokalizowanych na osiedlu położonym na końcu ul. Zastawie za ogródkami działkowymi. Prezydent Cz. Renkiewicz przypomniał, że radni w planie budowy dróg osiedlowych zdecydowali, że drogi w tej części miasta będą wybudowane po roku 2020. Przebudowa dojazdu do domów zlokalizowanych na tym osiedlu to koszt ok. 4,5 mln zł. Zapowiedział też, że jeżeli ul Zastawie spełni wymogi programu przebudowy dróg lokalnych tzw. schetynówek, to może wspólnie z gminą Suwałki wystąpić o środki na przebudowę ul Zastawie.