W czasie kwietniowej sesji ośmioro radnych zadało pytania prezydentowi Suwałk.

Anna Ruszewska z klubu „Łączą nas Suwałki” zwróciła uwagę na ustawę, która wprowadza obowiązek zmiany nazw ulic, placów nawiązujących do komunizmu lub faszyzmu i potrzebę przeanalizowania nazw suwalskich ulic. W odpowiedzi prezydent Czesław Renkiewicz przypomniał, że powołał zespół do spraw nazewnictwa ulic w Suwałkach, któremu przewodniczy Andrzej Chuchnowski i ma nadzieję, że ten zespół zajmie się tym problemem. Radna zapytała też o stacjonarne policyjne patrole obserwujące w samochodach na sygnale ruch uliczny. Komendant miejski policji Jacek Tarnowski poinformował, że jest to część wojewódzkiej prewencyjnej akcji „Błysk” (więcej piszemy o tym na str. 9).

Tadeusz Czerwiecki z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaproponował podświetlenie suwalskich murali. Prezydent Cz. Renkiewicz uważa, że sprawa podświetlenia i wyeksponowania nocą trzech suwalskich murali to kwestia otwarta, ale kosztowna i możliwa do sukcesywnej realizacji. Prezydent poinformował, że w tym roku pojawi się czwarty suwalski mural – tym razem na budynku przy ul. Noniewicza 87 (na przeciwko PKO) z wizerunkiem patrona tej ulicy. Radny zaproponował oznakowanie tablicami informacyjnymi inwestycji sfinansowanych z Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. Prezydent Cz. Renkiewicz stwierdził, że jest to propozycja do zastanowienia się oraz poinformował o rozszerzeniu zakresu inwestycji realizowanej w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego na Osiedlu Kamena, co jest efektem spotkania z mieszkańcami tego osiedla. Na tym spotkaniu (pisaliśmy o tym na łamach DTS) zgłoszono szereg problemów, które wymagają uporządkowania. I tak boisko na Os. Kamena ma uporządkować OSiR, a skwer zagospodaruje Zarząd Dróg i Zieleni. T. Czerwiecki zaproponował nazwanie jednej z suwalskich ulic imieniem bohaterskiego suwalczanina, płk Jerzego Dąbrowskiego. Prezydent zapowiedział, że przekaże sprawę do zespołu do spraw nazewnictwa ulic.

Bogdan Bezdziecki z klubu Prawa i Sprawiedliwości zapytał o możliwość poszerzenia składu zespołu do spraw nazewnictwa ulic o dyrektora Archiwum Państwowego. Prezydent poinformował, że jest już po rozmowach i w najbliższym czasie dyrektor Archiwum Państwowego oraz ks. Jarema Sykulski znajdą się w składzie tego zespołu.

Jacek Juszkiewicz z klubu Prawa i Sprawiedliwości zapytał o przyszłość osób zatrudnionych do obsługi boisk Orlika przy Zespole Szkół nr 3 i SP nr 9. Zastępca prezydenta Suwałk Ewa Sidorek poinformowała, że dotychczasowy program obsługi tych boisk kończy się i od nowego roku szkolnego nastąpi zmiana sposobu obsługi wszystkich boisk przyszkolnych, a nie tylko „ Orlików”, tak, by były one bardziej dostępne.

Wojciech Pająk z klubu „Łączą nas Suwałki” zapytał o możliwość wsparcia finansowego WOPR. Prezydent Cz. Renkiewicz poinformował, że pieniądze na ten cel są w tegorocznym budżecie, ale WOPR musi o nie wystąpić. Natomiast ratownicy nad Zalewem Arkadia i nad jez. Czarnym w Krzywem są utrzymywani przez suwalski OSiR.

Zbysław Grajek z Platformy Obywatelskiej powrócił do sprawy przebudowy ul. Krzywólka. Cz. Renkiewicz poinformował, że dokumentacja przebudowy tej ulicy jest w opracowaniu, a w maju planuje spotkanie z mieszkańcami tej ulicy.

Irena Schabieńska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zwróciła uwagę na potrzebę utworzenia w suwalskich szkołach zawodowych klas kształcących fachowców do pracy w drogownictwie. Zastępca prezydenta Suwałk Ewa Sidorek poinformowała, że są organizowane różne kursy przez suwalskie placówki oświatowe przygotowujące fachowców w różnych dziedzinach. Radna zaproponowała zmianę sposobu promocji kształcenia zawodowego w gimnazjach. E. Sidorek stwierdziła, że widzi potrzebę zmiany sposobu działania doradców zawodowych, którzy powinni poznać zapotrzebowanie suwalskich zakładów pracy i do tego dostosować swoje działania. Poinformowała też, że w nowym roku szkolnym doradcy zawodowi będą zatrudniani w suwalskich szkołach dopiero po przedstawieniu harmonogramu swoich działań.

Kamil Lauryn z klubu „Łączą nas Suwałki” zwrócił uwagę na nieporządek na boisku przy ul. Daszyńskiego 3, którym administruje Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa. W odpowiedzi radny Tadeusz Czerwiecki, wiceprezes tej spółdzielni poinformował, że w czasie sesji administrator osiedla sprawdził stan tego boiska i było ono uporządkowane. Jednak możliwe, że czasowo boisko może być w niewłaściwym stanie, ale wynika to z tego, że jest to boisko ogólnodostępne.