W czasie marcowej sesji pięcioro radnych zadało kilkanaście pytań.

Zbigniew R. De-Mezer z klubu „Łączą nas Suwałki” zapytał m.in. o przyczyny nierównego traktowania samorządów przy podziale pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego na współpracę szkół zawodowych z pracodawcami, gdzie zaplanowano środki tylko dla samorządów z aglomeracji białostockiej. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz przypomniał, że decyzje te zapadały przed dwoma-trzema laty, gdy konsultowano RPO. Takie konsultacje społeczne odbyły się też w Suwałkach. I to był właściwy czas na zgłaszanie uwag. Radny pytał też o możliwość wprowadzenia zakazu wyprzedzania przez tiry na ulicach Utrata i Pułaskiego. Zdaniem prezydenta Cz. Renkiewicza ta propozycja po raz kolejny może być rozważona tylko w porozumieniu z policją. Z. R. De-Mezer zaproponował rozważenie możliwości zmiany częstotliwości odbioru śmieci z obowiązujących dwóch razy w miesiącu na odbiór śmieci co dwa tygodnie. Ułatwi to życie zwłaszcza mieszkańcom domów jednorodzinnych. Zastępca prezydenta Łukasz Kurzyna zapewnił, że mieszkańcy otrzymują harmonogram odbioru śmieci i dostosowują się do niego. Taka zmiana spowodowałaby zwiększenie kosztów wywozu śmieci, a już w tej chwili te koszty nie bilansują się z opłatami otrzymywanymi od mieszkańców. Ponadto radny zaproponował ustawienie w mieście kolejnych przyulicznych ławek. Prezydent Cz. Renkiewicz nie widzi problemu. Jeżeli będą konkretne propozycje ich lokalizacji, takie ławki mogą się pojawić.

 

Andrzej Łuczaj z Prawa i Sprawiedliwości m.in. zapytał o możliwość kontynuacji programu wspierania uczniów zdolnych. Prezydent Cz. Renkiewicz zapowiedział kontynuację tego programu. Radny zaproponował również rekompensowanie mieszkańcom Suwałk zwiększonych wydatków na parkowanie w płatnej strefie ze względu na likwidację tańszych karnetów rocznych. Zastępca prezydenta Ł. Kurzyna stwierdził, że nie ma takiej możliwości prawnej. A karnetów rocznych w tym roku nie można było wprowadzić, bo w trakcie 2016 roku został ogłoszony nowy przetarg na wyłonienie operatora administrującego płatną strefą parkowania przez najbliższe 3 lata. Ł. Kurzyna odpowiedział też na pisemne zapytanie Zbysława Grajka z Platformy Obywatelskiej w sprawie wprowadzenia darmowych 15 minut w płatnej strefie parkowania. W tym przypadku konieczna byłaby zmiana uchwały Rady Miejskiej oraz wprowadzenie bezpłatnych biletów. Czy to będzie możliwe przekonamy się po wyłonieniu nowego operatora administrującego płatną strefą parkowania. A. Łuczaj zapytał czy służby miejskie wydały zgodę na oklejanie plakatami drzew w Parku Konstytucji 3 Maja przez Komitet Obrony Demokracji przed spotkaniem z ówczesną kandydatką PiS na senatora A. M. Anders w Archiwum Państwowym w Suwałkach. Prezydent Cz. Renkiewicz poinformował, że służby miejskie nie zezwalały, ani nie usuwały żadnych plakatów z drzew w Parku Konstytucji 3 Maja. Przedstawiciel suwalskiej policji podinspektor Jarosław Golubek poinformował, że również policjanci nie usuwali plakatów z drzew, o których mówił radny PiS.

 

Bogdan Bezdziecki z Prawa i Sprawiedliwości zapytał o możliwość wymiany zniszczonych chodników na ulicach: Polnej, Górnej, Bieleckiego oraz Osiedlu Klasztorna. Prezydent Renkiewicz poinformował, że co roku w budżecie miejskim na ten cel zaplanowanych jest 400 tys. zł i w miarę możliwości chodniki w różnych częściach miasta są wymieniane. Radny zapytał również o miejsca dla osób niepełnosprawnych przy ul. Noniewicza przy skręcie w ul. Dwernickiego. Prezydent poinformował, że jest to teren Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i zadeklarował przeprowadzenie rozmów w tej sprawie z władzami spółdzielni. B. Bezdziecki zgłosił też problem parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych przez osoby z nieaktualnym kartami parkingowymi. Cz. Renkiewicz poprosił Straż Miejską o zwrócenie uwagi na ten problem i właściwą reakcję.

 

Anna Ruszewska z klubu „Łączą nas Suwałki” zapytała m.in. o termin likwidacji komina nieczynnej kotłowni przy dworcu PKS. Zastępca prezydenta Ł. Kurzyna poinformował, że burzenie tej kotłowni już rozpoczęło się, a rozbiórka ma zakończyć się do końca pierwszego półrocza. Radna zaproponowała by rondu przy zbiegu ulic Mariana Buczka i Leśnej nadać nazwę Żołnierzy Wyklętych. Łukasz Kurzyna zapewnił, że wkrótce zostanie powołany zespół do spraw nazewnictwa miejskich ulic i ciągów komunikacyjnych, który zapewne zajmie się tą sprawą.

 

Jacek Juszkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości zaproponował wprowadzenie tańszych biletów na imprezy organizowane w Suwalskim Ośrodku Kultury np. w drodze negocjacji z organizatorami koncertów czy spektakli. Prezydent Cz. Renkiewicz stwierdził, że nie widzi problemu by SOK podjął takie negocjacje, które mogą ułatwić udział w komercyjnych wydarzeniach kulturalnych dla np. wielodzietnych rodzin bądź seniorów.