W czasie styczniowej sesji dziewięcioro radnych zadało kilkanaście pytań. Najwięcej dotyczyło problemów lokalowych Klubu Szachowego Hańcza Suwałki. Pytali o to radni: Irena Schabieńska z Prawa i Sprawiedliwości oraz Józef Murawko z Bloku Samorządowego. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz poinformował, że klub otrzymał dwie propozycje: przeniesienie siedziby do Zespołu Szkół nr 4 bądź bezpłatne korzystanie ze szkolnych sal po godzinach lekcyjnych. Dodatkowo ZBM może zaproponować klubowi duże pomieszczenie przy ul. Szkolnej, ale będzie on musiał ponosić koszty eksploatacji swojej siedziby w tej lokalizacji. Póki nie jest prowadzony remont w budynku przy ul. Kamedulskiej , szachiści mogą korzystać z zajmowanych dotąd pomieszczeń.

J. Murawko przekazał też prośbę mieszkańców ul. E. Plater o utworzenie punktu pocztowego. Prezydent Suwałk zapewnił, że przekaże prośbę do Poczty Polskiej, ponieważ nie jest to kompetencja samorządu. I. Schabieńska upomniała się o sprawniejszy przekaz informacji o terminach wywozu odpadów wielkogabarytowych. Otrzymała zapewnienie, że informacje niezwłocznie trafią do mieszkańców.

Andrzej Łuczaj z Prawa i Sprawiedliwości m. in. zaproponował, żeby z ulg oferowanych w programie Suwalska Rodzina Plus mogli korzystać mieszkańcy okolicznych gmin. Prezydent Cz. Renkiewicz nie widzi problemu, by okoliczne gminy przyłączyły się do tego programu, ale musiałyby płacić za swoich mieszkańców. Suwalski samorząd miejski refunduje instytucjom samorządowym utracone wskutek zastosowanych ulg , dochody. Tak samo musiały by robić okoliczne samorządy . Radny zapytał również o przyszłość odcinka ul. Reja pomiędzy rondem a cmentarzem, który nie został wyremontowany w czasie niedawnej modernizacji. Prezydent Cz. Renkiewicz poinformował, że prace na tym odcinku są uzależnione od budowy obwodnicy Suwałk, która będzie przecinała w tym miejscu ulicę Reja.

Jacek Juszkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości zaproponował przeprowadzenie analizy wydatków z budżetu suwalskiego na pomoc społeczną. Radny stwierdził, że w Suwałkach stopa bezrobocia spada, a wydatki na pomoc społeczną rosną. Prezydent Cz. Renkiewicz przypomniał, że wydatki na pomoc społeczną w Suwałkach w przeliczeniu na 1 mieszkańca należą do najwyższych w regionie i zadeklarował przeprowadzenie audytu suwalskiej pomocy społecznej. Radny zapytał też o pomieszczenia dla suwalskich harcerzy. Jarosław Lebiediew, prezes Zarządu Budynków Mieszkalnych TBS poinformował, że jest umówiony z harcerzami na podpisanie stosownej odpłatnej umowy najmu. Harcerze nie mogą skorzystać z bezpłatnego użyczenia, bo zajmowane przez nich pomieszczenia są za duże, a zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Suwałkach użyczane mogą być pomieszczenia o powierzchni do 50 metrów kwadratowych.

Wojciech Malesiński z Prawa i Sprawiedliwości zaproponował wykonanie przejścia dla pieszych na wysokości przychodni lekarskiej przy ul. Waryńskiego. Dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni Tomasz Drejer zadeklarował przeanalizowanie problemu, chociaż przypuszcza , że będzie to trudne ze względu na konieczność likwidacji kilku miejsc parkingowych przy blokach położonych naprzeciwko tej przychodni. Radny poprosił też o zamontowanie masztu przy pomniku żołnierzy AK przy ul. Sejneńskiej przed Dniem Żołnierzy Wyklętych. Prezydent Suwałk poprosił dyrektora ZDiZ o zamontowanie masztu w tym miejscu, ale termin montażu będzie uzależniony od warunków pogodowych.

Anna Ruszewska z klubu „ Łączą nas Suwałki” zapytała m. in. o termin wprowadzenia Suwalskiej Karty Seniora. Prezydent Cz. Renkiewicz powiedział, że na jednej z najbliższych sesji przedstawi projekt uchwały w tej sprawie. Radna zapytała też o remonty zabytków w Suwałkach. Zainteresowała ją szczególnie przyszłość kamienicy przy ul. Kościuszki 6. Prezydent poinformował, że ZBM będzie ubiegał się o dotację w Urzędzie Marszałkowskim na remont jednej z zabytkowych komunalnych kamienic przy ul. Kościuszki. Nieruchomość przy ul. Kościuszki 6, przed dziesięcioma laty została przekazana kościołowi rzymskokatolickiemu na dom samotnej matki. Z informacji, które dotarły do samorządu właściciel poszukuje możliwości sfinansowania remontu tej kamienicy. Radna zaproponowała też ograniczenie używania soli do posypywania śliskich ulic i chodników. Dyrektor ZDiZ T. Drejer stwierdził, że drogowcy w Suwałkach ograniczają używanie soli, ale całkowicie nie mogą jej wyeliminować, ze względu na konieczność szybkiego doprowadzenia do „ czarnej nawierzchni” na drogach krajowych i wojewódzkich. A. Ruszewska zapytała też o opinię na temat wyników rankingu „ Perspektyw”, w którym oceniono szkoły ponadgimnazjalne. E. Sidorek, zastępca prezydenta Suwałk stwierdziła, że cieszą wyniki I LO im. M. Konopnickiej i Zespołu Szkół nr 4. Niestety wyniki w rankingu pozostałych suwalskich szkół ponadgimnazjalnych są gorsze niż przed rokiem. To budzi niepokój. Zakończył się audyt suwalskich szkół zawodowych. Trwa analiza tego materiału. E. Sidorek zaprosiła radnych do dyskusji na ten temat po opracowaniu materiału z audytu.

Zbysław Grajek z Platformy Obywatelskiej i Karol Korneluk z Sojuszu Lewicy Demokratycznej dopytywali o przygotowanie suwalskiego samorządu do zmian w oświacie, zwłaszcza jeżeli chodzi o problem miejsc w przedszkolach dla trzylatków i sześciolatków. Zdaniem E. Sidorek likwidacja obowiązku szkolnego dla sześciolatków spowoduje wiele utrudnień w funkcjonowaniu szkół i przedszkoli. Będzie problem z miejscami dla trzylatków w przedszkolach. Bowiem coraz więcej suwalskich rodziców zapowiada pozostawienie sześciolatków w przedszkolach. Jeżeli nie będzie miejsc w przedszkolach to samorząd będzie musiał ogłosić konkurs dla przedszkoli niepublicznych, a to spowoduje ograniczenie liczby dzieci w przedszkolach samorządowych. E. Sidorek zapewniła, że w każdej szkole podstawowej powstaną oddziały przedszkolne. Poza tym prowadzona będzie akcja informacyjna ułatwiająca rodzicom podjęcie decyzji o wysłaniu sześciolatka do szkoły podstawowej.

Z kolei w szkołach podstawowych mogą pojawić się problemy z pracą dla nauczycieli nauczania początkowego, którzy w tym roku uczą w klasach trzecich . W tym roku szkolnym jest 34 klas trzecich w suwalskich szkołach podstawowych, po wakacjach w wariancie bardzo optymistycznym klas pierwszych powstanie około 10. A zatem nie dla wszystkich nauczycieli znajdzie się praca w klasach pierwszych. Z. Grajek pytał też o przygotowanie samorządu do wypłaty 500 zł na każde dziecko. Prezydent Cz. Renkiewicz poinformował, że w kwietniu tego roku może wpłynąć w Suwałkach ok. 7 tys. wniosków od suwalskich rodziców ubiegających się o 500 zł na dzieci. Zgodnie z zapowiedziami rządowymi samorządy mają otrzymać 2% z kwoty przewidzianej na wypłatę tych świadczeń na ich obsługę, ale na razie brak szczegółowych uregulowań prawnych.

Zdzisław Przełomiec z klubu „ Łączą nas Suwałki” zaproponował „zaktywizowanie” tych najmniej aktywnych seniorów, którzy rzadko opuszczają swoje domy. Prezydent Cz. Renkiewicz poinformował, że poprosił dyrektor DPS „ Kalina” o przeanalizowanie możliwości rozbudowy tej placówki o część przeznaczona dla seniorów na pobyt dzienny. Aby zaktywizować seniorów samorząd zaproponował utworzenie klubów seniora. Niestety niewielkim zainteresowaniem cieszył się konkurs na ich prowadzenie w Suwałkach. Zgłosiło się tylko Stowarzyszenie „ Nie Po Drodze”, które od lutego będzie prowadziło klub seniora przy ul. Chopina.

J. Murawko i J. Juszkiewicz zgłosili zastrzeżenia do medialnego wystąpienia Wojciecha Pająka. Z medialnego przekazu wynikało, że podczas komisji kultury, turystyki i sportu radni Bloku Samorządowego i Prawa i Sprawiedliwości byli przeciwni projektowi uchwały o ustanowieniu Roku Czarnej Hańczy w Suwałkach zgłoszonej przez radnych z klubu „ Łączą nas Suwałki”. Takie sformułowanie w tekście medialnym wywołało sprzeciw J. Murawko i J. Juszkiewicza, którzy zadeklarowali że nie są przeciwni temu projektowi uchwały , ale oczekują informacji na co zostaną przeznaczone pieniądze, o których jest mowa w uzasadnieniu do uchwały. W odpowiedzi W. Pająk poprosił o to by sesji Rady Miejskiej nie zamieniać w ring. Stwierdził też, że nie jest autorem tekstu medialnego i nie odpowiada za jego treść, a pracę komisji Rady Miejskiej traktuje jako działalność jawną.