Szóste, ostatnie już wirtualne warsztaty tkackie z Sabiną Knoch

Ostatni odcinek nauki tkania w sieci z mistrzynią tkacką w ramach programu “Kultura i tradycja 2020” obejrzymy 27 sierpnia. Dowiemy się wszystkiego na temat przygotowania osnowy i snucia krosna. Po raz kolejny Pani Sabina odsłoni przed nami tajniki sztuki tkackiej.

czwartek, 27.08.2020, godz. 18.00
YouTube i Facebook SOK

Przedsięwzięcie ma na celu ochronę zanikających tradycji tkackich regionu i przywracanie ich środowisku lokalnemu. Z uwagi na sytuację epidemiczną teoretyczna część warsztatów jest realizowana w formie nauki zdalnej. Spotkania, zarówno te wirtualne, jak i praktyczne, prowadzi ostatnia czynna tradycyjna tkaczka tkaniny wielonicielnicowej, dwuosnowowej i sejpaków z Suwalszczyzny – Sabina Knoch ze Szczepek koło Nowinki.

Na kanale YouTube SOK dostępne są zapowiedź oraz opublikowane do tej pory części warsztatów: cz. 1 TUTAJ >>, cz. 2 TUTAJ >>, cz. 3 TUTAJ >>, cz. 4 TUTAJ >>, cz. 5 TUTAJ>> w których Sabina Knoch opowiada o konstrukcji i zasadach działania krosna tkackiego, właściwościach stosowanych tradycyjnie przędz oraz stosowanych barwnikach naturalnych, wreszcie o tym jakie stosowano przędze i barwniki, poznamy również tradycyjne wzory techniki wielonicielnicowej. Piąta część warsztatów traktuje o rodzaju splotów stosowanych na Suwalszczyźnie, szóste i ostatnie spotkanie z Mistrzynią Tkacką przybliży natomiast tajniki przygotowania osnowy i snucia krosna.

Intensywne zajęcia praktyczne, spotkania z tkaczkami i nieodpłatne warsztaty prostych technik tkackich dla uczniów suwalskich szkół, o ile sytuacja epidemiczna pozwoli, planowane są w Pracowni Regionalnej (Tkackiej) Suwalskiego Ośrodka Kultury w siedzibie przy ul. Noniewicza 71 od września. Filmy będą dostępne na kanale YouTube Suwalskiego Ośrodka Kultury przez cały okres trwania projektu.

Projekt Suwalskiego Ośrodka Kultury pn. “Mistrzyni Sabina Knoch uczy tkać dwunicielnicową tkaninę lnianą” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu KULTURA I TRADYCJA 2020. Szczegółowych informacji o projekcie udziela Magdalena Zielińska z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego SOK, tel. 87 566 42 11, e-mail: magdalena.zielinska@soksuwalki.eu.


Sabina Knoch urodziła się w 1952 roku we wsi Szczepki. Od najmłodszych lat pomagała matce Stanisławie przygotowywać nici i krosna do tkania. Mama pani Sabiny tkała całe życie – worki, chodniki, prześcieradła, płótno na koszule. Jeszcze przed wojną umiała tkać sejpaki – najpierw na wąskich krosnach, a później na szerokich. Samodzielnie tkać zaczęła w 1977 roku na zamówienie rodziny i sąsiadów. Tworzy chodniki, kilimy, sejpaki (wywodzące się z tradycji litewskiej), tkaniny wielonicielnicowe i dwuosnowowe oraz sejpaki. Jest jedną z nielicznych już tkaczek wykonujących tkaniny o lokalnych wzorach tradycyjnych. Jej prace odznaczają się wysokim poziomem technicznym. Bierze udział w festynach i kiermaszach. Na różnego rodzaju pokazach tkactwa ludowego prezentuje technikę pracy przy krośnie oraz własnoręcznie wykonane wyroby. Edukuje młodzież i dorosłych w Suwalskim Ośrodku Kultury. Prace Sabiny Knoch znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Okręgowego w Suwałkach.