Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie zaproszenia

  • This wydarzenie has passed.

Wernisaż wystawy fotografii ,,Świetlnie i mrocznie” Suwalskiej Grupy Twórczej SGT

22 września 2017, godz. 18:00

Piątek, 22.09.2017, godz. 18:00
Galeria PAcamera, ul. Noniewicza 71

Suwalska Grupa Twórcza prezentuje kolejną wystawę swoich fotografii. Tym razem będzie mocno kontrastowo – świetlnie i mrocznie. Pojedynek jasności i ciemności, a może jednak harmonijne współistnienie? Do obejrzenia w Galerii PAcamera.

wstęp wolny | wystawa czynna do 29.10.2017

Suwałki świetlnie i mrocznie

Świetlnie i Mrocznie

W fotografii pojęcie światła i mroku ma szczególne znaczenie. Światło buduje formę, wyłania z mroku i ciemności kształty, faktury, materie. Bez światła i mroku praktycznie nie ma fotografii. Oglądalność świata realnego jest możliwa dzięki fizycznemu istnieniu światła i mroku. Jeśli położymy idealnie białą kartkę na białej lub czarną na czarnej, możemy jedynie w wyobraźni szukać jej zarysów, zastanawiać się czy kartka naprawdę istnieje. Wzajemna zależność bieli i czerni oraz szarości wynikające z ich nałożenia się, czy też wymieszania, stanowi podstawę fotografii, jej grunt. Negatyw i pozytyw, nieodzowny w tradycyjnej, analogowej fotografii, to forma zależności, przenikania światła i mroku, bieli i czerni. Fotograficzne obrazy z dominantą bieli są jasne, świetliste, prawie białe, z dominantą czerni są zaś cieniste, ciemne, prawie czarne.

O ile warstwa wizualna obrazów świetlnych i mrocznych wydaje się dość prosta i zrozumiała, o tyle warstwa znaczeniowa jest już bardziej złożona. Nasuwają się różne przykłady znaczeń rzeczy lub zjawisk świetlnych i mrocznych: światłość, świetlistość odnosząca się do niebiańskich światów i istot boskich, świetliste kule – duchy, zjawiska paranormalne, świetlista może być droga, którą podążamy, przyszłość, mroczne mogą być skrywane tajemnice, przeszłość, mroczne czyli ciemne, utożsamiane ze złymi mocami, istotami ciemności, nocą, czymś niepokojącym, niepewnym.

Najnowsza wystawa Suwalskiej Grupy Twórczej skupia się głównie na wizualnej warstwie tego co świetlne i mroczne. Autorzy wystawy: Robert Dembiński, Maria Karna, Beata Karwel, Henryk Milewski, Krzysztof Mierzejewski, Anna Amelia Sikorska, Beata Staniewicz, Marek Stankiewicz, Marcin Wróbel, Marek Wasilewski, Teresa Wysocka, Andrzej Zujewicz i Józef Żukowski prezentują raczej naturalne zjawiska fizyczne występujące w przyrodzie, pejzażu, architekturze. Są to z reguły nastrojowe obrazy pełne malarskich efektów, gry światła i cienia, czy też graficznych kontrastów. W poszukiwaniu istoty fotografii nie powinniśmy zapominać o wzajemnych relacjach i zależnościach światła i mroku, temu ma służyć obecna wystawa.

Kurator wystawy
Andrzej Zujewicz

http://soksuwalki.eu/swiatlo-i-mrok-w-obiektywach-suwalskiej-grupy-tworczej-w-galerii-pacamera/

Szczegóły

Data:
22 września 2017
Czas:
18:00

Organizator

SUWALSKI OŚRODEK KULTURY

Miejsce

Galeria PAcamera
ul. Noniewicza 71
Suwałki, podlaskie 16-400 Polska
+ Google Map
Top