Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na: Weekendy z historią mody: Szyjemy kruseler

Podczas majowego “Weekendu z historią mody” porozmawiamy  o tym, co odróżniało średniowieczną modę angielską od francuskiej, włoską od niemieckiej, jakie były charakterystyczne trendy w modzie na ziemiach polskich oraz… jaki był związek późnośredniowiecznej mody z polityką! Oprócz tego, spróbujemy uszyć kruseler – damski dworski czepiec. Zapraszamy!

21.05.2022, godz. 10.00-18.00
Sala 108, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny

zamów transport door-to-door >>

XIV i XV wiek w historii ubiorów to okres, w którym w uniwersalistycznej modzie europejskiej zaczynają  pojawiać się różnice regionalne, elementy i trendy charakterystyczne dla danych obszarów. Oczywiście, był to proces najbardziej zauważalny w modzie dworskiej, ale oddziaływał również na ubiór wszystkich warstw średniowiecznego społeczeństwa. Tym razem porozmawiamy właśnie o tym, co odróżniało średniowieczną modę angielską od francuskiej, włoską od niemieckiej, jakie były charakterystyczne trendy mody na ziemiach polskich i… jaki był związek późnośredniowiecznej mody z polityką. Spróbujemy uszyć kruseler – damski dworski czepiec, szczególnie mody w Polsce i Czechach, który prawnuczka Kazimierza Wielkiego rozpropagowała w Anglii.

Weekendy z Historią Mody to cykl spotkań weekendowych, otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania odbywają się 1 raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).

Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną zademonstrowane od podstaw. W czasie pierwszego dnia warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi materiałami i technikami krawiectwa średniowiecznego (surowce, narzędzia, używane ściegi). Nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce – spróbować swoich sił w wykonaniu damskiego nakrycia głowy. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu.

Prowadzenie: Magdalena Zielińska, Pracownia dziedzictwa Kulturowego SOK.