Głośna sztuka oparta na autentycznych zdjęciach oficera SS Karla Höckera, adiutanta Richarda Baera, jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Widzowie, będąc świadkami „ożywiania” fotografii dokumentujących życie codzienne pracowników obozu zagłady, przyjrzą się zaskakująco ludzkim zachowaniom katów Holocaustu. 

Niedziela, 21.10.2018, godz. 18.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 20 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
Obowiązują zniżki dla beneficjentów programu Suwalska Karta Mieszkańca >>.

Spektaklowi towarzyszy warsztat dotyczący performatywnej rekonstrukcji zdjęć historycznych. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy do 12.10: e-mail promocja@soksuwalki.eu, tel. 87 563 85 06/08. Szczegóły poniżej.

Próba zrozumienia historycznej tragedii Auschwitz z niezbadanej dotąd perspektywy sprawców. Wykorzystując techniki teatru dokumentalnego, improwizację i badania, spektakl przedstawia człowieka aż nazbyt ludzkiego, który dokonuje aktu ostatecznego. Poprzez wskrzeszanie zdjęć, widzowie stają się świadkami zwykłego życia pracowników i ich zwierzchników, którzy prowadzili obóz zagłady w Auschwitz, „Album” rzuca wyzwanie tradycyjnym narracjom i założeniom na temat katów Holocaustu ukazując zwykłą i rodzinną twarz ludzkiej tragedii.

W czasie spektaklu wszyscy uczestnicy – aktorzy i reżyser – obecni są na scenie również jako prywatne osoby. Na oczach widzów wcielają się w role, czyli postaci historyczne wyświetlane na fotografiach, by po chwili znów jako prywatni ludzie komentować ich działania i wybory z pozycji researcherów czy nawet detektywów- amatorów. Zabieg ten tworzy wielopłaszczyznową rzeczywistość rozpiętą pomiędzy faktem historycznym a wyobrażeniem, czy próbą jego wizualizacji. W zderzeniu z taką rzeczywistością widz zostaje postawiony przed koniecznością krytycznego myślenia i samodzielnej odpowiedzi na pytania: kim są ci ludzie, co robią, o czym świadczą ich działania? Widza skłania się również do zastanowienia nad jego własnymi przekonaniami dotyczącymi Holocaustu i jego sprawców.

 

To spektakl hybryda zbudowany wokół pokazu slajdów pochodzących z oryginalnego albumu fotograficznego dokumentującego życie oprawców w Auschwitz. Na jego strukturę składają się różne formy, w tym performatywnego wykładu, dokumentalnego dochodzenia i teatru. Jednak o jego wyjątkowości świadczą przede wszystkim intuicje i instynkty a także umiejętności improwizatorskie aktorów, dzięki którym dokonaliśmy naszej własnej analizy i rekonstrukcji historycznych zdjęć pochodzących z obozu.

Aktorzy performują sceny zatrzymane w kadrze, prowadząc fikcyjne dialogi i monologi, które ukazują nam zbrodniarzy całkowicie poza kontekstem ich zbrodni. Wymowa poszczególnych scen i całości widowiska jest wstrząsająca, ujawnia bowiem nieprawdopodobny mechanizm wyparcia jakiegokolwiek poczucia winy przez ludzi-potwory. Bolesna lekcja człowieczeństwa – a raczej jego utraty. z recenzji Komisji Artystycznej Programu Teatr Polska (jk) (mw)

Album Karla Höckera, Teatr Transatlantyk
reżyseria: Paul Bargetto
obsada: Paul Bargetto (reżyser/moderator spektaklu), Marta Król- Gajko (aktorka/SS Helferin/Dr. Wirtz/Richard Baer), Helena Chorzelska (aktorka/SS Helferin/Dr. Hans Delmotte/Joseph Kramer), Krzysztof Polkowski (aktor/Karl Hocker), Grzegorz Sierzputowski (aktor/Rudolf Hoss/Dr. Karl Clauberg), Tomasz Sobczak (aktor/Joseph Mengele/Richard Baer)
czas trwania spektaklu: 90 minut (bez przerwy)
czas trwania warsztatu: 120 minut
spektakl dla widzów od 14 lat

Recenzje: Zbyt dobry spektakl, czyli życie codzienne potworów | Czy można zrozumieć Auschwitz?

 

fot. Ingo Solms

Przed spektaklem (godz. 15.00) odbędzie się warsztat dotyczący performatywnej rekonstrukcji zdjęć historycznych prowadzony przez reżysera Paula Bargetto i aktora Grzegorza Sierzputowskiego. Wstęp wolny, obowiązują zapisy. UWAGA! Liczba miejsc ograniczona. Zapisy na warsztat do 12.10: e-mail promocja@soksuwalki.eu, tel. 87 563 85 06/08.

Uczestnicy wezmą udział w ćwiczeniach improwizacyjnych i integracyjnych. Poprzez animację i improwizację poznają metody, dzięki którym odkryją nowy sposób rozumienia dokumentów historycznych. Dzięki temu zyskują ważne spojrzenie na przeszłość i siebie. Warsztat wykorzystuje zdjęcia i techniki improwizacyjne, próbując ożywić historyczne sceny przedstawione na zdjęciach. Dzięki wyobraźni i sztuce teatralnej wracamy do momentów uchwyconych na fotografiach, by móc wejść w dialog z historią, znaleźć odpowiedzi na pytania, przeprowadzić śledztwo lub po prostu przyjrzeć się historii milczeniu i czasie teraźniejszym.

Warsztat jest otwarty dla wszystkich niezależnie od doświadczenia teatralnego czy performatywnego.

SOK Suwałki album hokera