Ahoj szczury lądowe i wilki morskie! Jaki ląd odkryjemy razem z Trzema Majtkami, North Cape, Zmianą Wachty i Sąsiadami? Jeśli lubicie szanty i piosenki żeglarskie, czekamy nas Was nad suwalskim zalewem Arkadia. Jak wiadomo, szanty najlepiej brzmią śpiewane grupowo, więc przybywajcie tłumnie. Płynąć czas, handszpaki w dłoń!

Niedziela, 19.08.2018, godz. 17:00-22.00
zalew Arkadia

wstęp wolny | prowadzenie: Jan Życzkowski

Suwałki Maraton Szantowy 2018


Zespół TRZY MAJTKI powstał w 1999 roku z potrzeby i chęci wspólnego grania, muzykowania i śpiewania. Szanty były naturalnym wyborem z powodu bliskości morza i pewnych, niespełnionych, ale stabilnych inklinacji żeglarskich. Początkowo skład tworzyli: Edward Hańcza (gitara klasyczna), Paweł Sokolski (gitara akustyczna) i Witold Przyklęk (gitara basowa). To była tylko zabawa, ale szybko pojawiła się okazja zagrania niewielkiego koncerciku w kawiarence „Niebo do wynajęcia”. Szantowisko udało się znakomicie, zebrani bawili się doskonale, a ponieważ zespół nie miał jeszcze wtedy nazwy ogłoszono konkurs – i tak zrodziły się Trzy Majtki. Od 2012 r. w składzie jest również Roman Chojnacki (skrzypce). Zespół cieszy się dużą popularnością. Regularnie koncertuje w Trójmieście i w Warszawie. Na ich koncerty przychodzi liczna i bardzo zróżnicowana publiczność. Koncerty przyciągają świetną zabawą, żywiołowością i luźną atmosferą.

Zespół wydał dwie pełnometrażowe płyty. „Z Prądem” z roku 2004 zawiera popularne, współczesne pieśni żeglarskie oraz trzy autorskie kompozycje. „40 Years Old” to najnowszy, w pełni autorski krążek, wydany w 2015 r. Płyty można nabyć na koncertach zespołu oraz w dobrych sklepach muzycznych. Ponadto zespół wydał singiel „Zima”, a także wziął udział w trzy płytowym albumie „Zobaczyć Morze”. W niedalekich planach jest kolejna, również autorska płyta.

Trzy Majtki z powodzeniem startowały w wielu przeglądach i festiwalach zdobywając m.in.: II miejsce i Srebrna Gejtawa Szanty na Sukces (2004), Grand Prix XII-go Festiwalu Szantowego w Giżycku (2004), Srebrny Poler VIII-go Festiwalu „Keja” (2004), Nominacja do XXIV Festiwalu Shanites (2005), I miejsce i Srebrny Kran na festiwalu Szantomierz (2005), Grand Prix I-go Festiwalu „Bakista” w Łebie (2006), I miejsce XVIII Festiwalu Szanty we Wrocławiu (2007), Bard Brdy na Festiwalu „Ster Na Bydgoszcz” (2008), Nagrodę Prezydenta Gdańska na Szantach pod Żurawiem (2008).


NORTH CAPE to pięciu mężczyzn, pięć głosów i pięć mikrofonów – i tyle wystarczy, by tworzyć muzykę! Piękne, rytmiczne i melodyjne pieśni pracy, wykonywane częstokroć w egzotycznych językach, to koronny repertuar zespołu.

Zaczęło się w 1995 r. od muzycznej fascynacji tradycyjnymi szantami, pieśniami morza i folklorem największych obieżyświatów i kosmopolitów, jakimi byli XIX-wieczni żeglarze. Za nią przyszła fascynacja pieśniami spirituals i gospel, pieśniami dokerów, farmerów, górników, poławiaczy pereł i pasterzy. Kilka lat później pojawiło się pragnienie sięgnięcia po trudniejszy technicznie, ale bardziej rozpoznawalny repertuar. Wokaliści zajęli się przeróbkami motywów muzycznych powstałych na przestrzeni ostatnich sześćdziesięciu lat. Utwory znane z pierwszych miejsc list przebojów, ale także z telewizyjnych filmów, seriali i bajek odżyły na nowo w wersji, w której nie pojawia się żaden instrument prócz ludzkiego głosu.

Na przestrzeni prawie dwóch dekad działalności, NORTH CAPE nagrał trzy studyjne albumy, uczestniczył gościnnie w kilku muzycznych projektach i wystąpił kilkukrotnie w programach telewizyjnych. Jesienią 2015 roku zespół zakończył trasę koncertową związaną z jubileuszem dwudziestolecia pracy scenicznej. Oprócz koncertów w Polsce, NORTH CAPE wystąpił między innymi w fińskim Mariehamn, w Amsterdamie, Calais, w niemieckim Bremen, a także na największym festiwalu szantowo-folkowym w Europie – we francuskim Paimpol. Wystąpił także dwukrotnie na deskach sceny Opery Śląskiej w Bytomiu. W roku 2016 zespół zorganizował swój własny festiwal “Szanty w Operze”, pojawił się m.in. w niemieckim Bremen, holenderskim Appingedam, angielskim Harwich, oraz dał serię koncertów na największym zlocie wielkich żaglowców w francuskim Breście. W roku 2017 muzycy ponownie reprezentowali Polskę na bretońskim festiwalu w Paimpol, holenderskim Appingedam, zorganizowali drugą edycją festiwalu “Szanty w Operze” i dali szereg koncertów krajowych. Przygotowują się także do wydania swojej czwartej autorskiej płyty.


Suwalska Formacja Szantowa ZMIANA WACHTY powstała w 2006 r. W repertuarze zespołu oprócz szeroko pojętych szant znajdują miejsce utwory flamandzkie i własne kompozycje. Muzycy koncertowali między innymi w Niemczech, na Litwie  i we Francji. Zespół jest laureatem nagród i wyróżnień na festiwalach „Kopyść, „Shanties”  zdobywając uznanie publiczności.

Zespół tworzą: Emil Kulbacki (śpiew), Andrzej Raczyło (akordeon, śpiew), Krzysztof Masłowski (gitara, śpiew), Edward Darmetko (gitara basowa, śpiew).

 


SĄSIEDZI to prężnie rozwijający się zespół, grający folk morski, który dzięki wytężonej pracy trafił do światowej czołówki wykonawców tradycyjnego folku morskiego. To również jedna z niewielu grup w Polsce, które atrakcyjnie i stylowo przekazują publiczności szerokie spektrum swoich fascynacji muzyką folk, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni morskich, w tym również szant. Nie stronią również od folkloru śląskiego. Grają muzykę celtycką, śpiewają autorskie piosenki żeglarskie i szanty – tradycyjne marynarskie pieśni pracy (po polsku, angielsku i francusku). Sięgają też do muzyki dawnej i folkloru śląskiego. Wydali dwie płyty – „Wrócić do Derry” i „Brocéliande” (2008 r.) oraz jubileuszową EP-kę „Sąsiedzi | Folk&szanty | 2001-2011”, która wydana została w nakładzie 50.000 egzemplarzy. Do Suwałk przywiozą nową płytę „W kieszeni dolar”, której premiera festiwalowa odbędzie się w Białymstoku 14.04.2018 roku na festiwalu „Kopyść”.

Zespół powstał w 2001 r. w Gliwicach na Śląsku. Stworzyli go studenci Politechniki Śląskiej zafascynowani żeglowaniem i kulturą marynistyczną. Nazwę wzięli od pubu, w którym się spotykali „U Sąsiada”. Od początku szli własną ścieżką, nie ulegając modom, konsekwentnie realizowali swój plan na muzykę morza. Zdobyli nagrody wszystkich liczących się festiwali żeglarskich w Polsce oraz kilka liczących się w środowisku Nagród Publiczności. Ich debiut płytowy („Wrócić do Derry” 2005 r.) przez wielu uznany był za najciekawszy w historii sceny. Jako najmłodsza grupa z obecnie działających na scenie, zdobyli Grand Prix (w 2008 r.) Festiwalu „Shanties” w Krakowie, najważniejszego w Polsce festiwalu żeglarskiego, tym samym rozbijając wieloletni monopol na tę nagrodę wśród „szantowych dinozaurów”. Szybko też trafili do czołówki światowej, otrzymując zaproszenia na najważniejsze festiwale muzyki morza na świecie. Są jedyną jak dotąd grupą w Polsce, która wystąpiła na legendarnym i bardzo prestiżowym „Sea Music Festival” w Mystic Seaport w USA. Dwukrotnie wystąpili na najważniejszym i największym tego typu festiwalu w Europie – bretońskim „Chant de Marin” w Paimpol (2011 r., 2015 r.). Zagrali już prawie 500 koncertów, w tym w Holandii, Niemczech, Czechach, USA, Norwegii, Francji. Na koncie mają też występy z najlepszymi szantymenami, Jerzym Rogackim (Cztery Refy), Jerzym Ozaistem (Cztery Refy, North Wind) oraz Patem Sheridanem z Irlandii, Jimem Mageeanem z Anglii i Simonem Spaldingiem z USA oraz wspólny, folkrockowy projekt z francuską grupą Les Dieses (2012 r.).

Skład zespołu zmieniał się na początku, by ustabilizować się w 7-osobową grupę, wykorzystującą tradycyjne, akustyczne instrumentarium: dwoje skrzypiec, gitary, mandolinę, koncertinę, flety, drumlę, bodhrany, ale przede wszystkim śpiewając a’cappella. Zespół tworzą: Dominika Płonka – flety, śpiew (mezzosopran), Elżbieta Król – skrzypce, śpiew (alt), Jakub Owczarek – bodhran, śpiew (baryton), Piotr Świeściak – gitara, śpiew (baryton), Marek Wikliński – concertina, śpiew (bas), Kamil Piotrowski – mandolina, gitara, śpiew (tenor), Mirek Walczak – skrzypce, śpiew (baryton).