Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na całodniową wycieczkę na Kurpie Zielone – przyciągające turystów znakomitą prezentacją tradycji i zwyczajów dawnego Podlasia i ziemi kurpiowskiej. Odwiedzimy Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i skansen kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.

„Tradycja i kultura polskiej wsi” – wycieczka
Środa, 28 czerwca, wyjazd o godz. 8:00
sprzed budynku SOK, ul. Jana Pawła II 5

koszt wycieczki: 100 zł, płatne w kasie SOK do 19.06
Wyjazd – godz. 8:00 przed budynku SOK, ul. Jana Pawła II 5. Planowany powrót – ok. godz. 17:00.
organizator zastrzega prawo odwołania imprezy w przypadku braku wymaganej liczby osób

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na całodniową wycieczkę na Kurpie Zielone – przyciągające turystów znakomitą prezentacją tradycji i zwyczajów dawnego Podlasia i ziemi kurpiowskiej. Poznamy architekturę, technikę oraz kulturę materialną i niematerialną wsi. Miejsca, które zwiedzimy, w unikalny sposób ukazują bogaty dorobek historyczny polskiej wsi i piękne tradycje rzemieślnicze.

Odwiedzimy Muzeum Rolnictwa im. Księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W jego bogatych zbiorach znajdują się  pamiątki dotyczące dziejów ziemiaństwa, techniki rolniczej, historii weterynarii, uprawy roślin gospodarskich oraz cenna kolekcja rękopisów. Przy Muzeum Rolnictwa w kwietniu 2004 roku otwarto jedyne w Polsce Muzeum Pisanki, na które złożyło się ponad 1000 pisanek wykonanych różnymi technikami, przekazanych muzeum przez profesor Irenę Stasiewicz-Jasiukową. Wśród nich znajdują się zarówno pisane woskiem, jak również oklejane sitowiem, makiem i ryżem. Ukazują kulturę  nie tylko krajów europejskich, ale Chin, Kenii i Japonii. Z pewnością warto je obejrzeć, swoim urokiem i egzotyką mogą stanowić inspirację dla niejednego współczesnego twórcy. Ciechanowiec to również jedyne miejsce w Polsce, gdzie od 1974 r odbywa się Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich. Początkowo rozgrywano go na ligawkach, a później na góralskich trombitach, kaszubskich bazunach i na rogu. Ale to, co szczególnie przyciąga turystów z całego świata w to niezwykłe miejsce to unikalne, niecodzienne tradycje i zwyczaje dawnego Podlasia i ziemi kurpiowskiej oraz wspaniale i cenne zbiory.

Zwiedzimy również jedno z dwóch najstarszych w Polsce muzeów plenerowych – Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie – które przedstawia najcenniejsze wartości kultury ludowej regionu kurpiowskiego. Na uwagę zasługują zabytkowe budynki o konstrukcji zrębowej z końca XVIII wieku i połowy XX wieku, bogato zdobione perły polskiego budownictwa drewnianego. Niespotykane już dziś olejarnie, folusze do drewna, spichrze, młyny wodne, zabytkowe karczmy, budy rybackie , ule kłody, studnie z żurawiem i wiele innych unikatowych ciekawostek.