„Różewiczogranie” zainauguruje XIV Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem. Wybitny spektakl skupiony na tekście i widzu, skromny w środkach, ale dogłębnie przejmujący w wyrazie. Popis sztuki aktorskiej Wiesława Komasy, który nie tylko mówi tekstami wielkiego poety, przywracając słowu moc, ale staje się Różewiczem, odsłaniającym własnego Człowieka. 

Czwartek, 7.12.2017, godz. 19.00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 20 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK  

W swoim artystycznym wędrowaniu idę pod rękę z Poezją od wielu, wielu lat. Ona wciąż ukazuje mi nowe przestrzenie tej samej Tęsknoty. Z niektórymi utworami zaprzyjaźniam się i zapraszam do wspólnego koncertowania, to znaczy do dialogu na tematy, które są dla mnie nieustannie ważne. I tak wędrujemy przez stare znajomości np. Kochanowskiego, Norwida, Wittlina, ks. Twardowskiego, Nerudę, Tagorę, Hessego, Szekspira, Konwickiego ale i nowsze jak chociażby „Filozofię po góralsku” ks. Tischnera i te, nad którymi pochylam się naprawdę od dawna, ale wciąż wydaje mi się, że przez zawiłość i porażającą prostotę Tadeusza Różewicza są dla mnie wciąż do odkrywania. Premierowy monodram „Różewiczogranie” chce zebrać rozrzucenie świata poetyckiego w wędrówce teatralnej za prawdą i formą Słowa.Wiesław Komasa

Wiesław Komasa – aktor teatralny, filmowy, dubbingowy, recytator, reżyser, pedagog, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Prowadzi liczne warsztaty teatralne w kilkadziesiąt ról teatralnych i filmowych. Grał m.in. w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Wielokrotny laureat Festiwali Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu, wyróżniany nagrodami przez jury, dziennikarzy i publiczność. W teatrze jednego aktora debiutował spektaklem Wołający (1971), opartym na kolażu utworów poetyckich i fragmentach Księgi Eklezjasty. Rok później przygotował „Moją bajkę” na podstawie fragmentów utworów Hessego, Tagorego, Stachury, Konwickiego. W 1973 roku przedstawił „Odejście Kaina”  – poemat Marianny Bocian. Łącznie w swoim artystycznym dorobku ma 7 spektakli jednoosobowych („Z kilkoma małymi poprawkami” 1975; „Moje źródła” 1986; „Dopokąd idę” 2003; „Yorick, czyli spowiedź błazna” 2006). Za całokształt pracy artystycznej i pedagogicznej w 2011 roku Wiesław Komasa otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza
scenariusz i reżyseria: Wiesław Komasa
prapremiera: 26.10.2015 (podczas WROSTJA)
czas trwania: 60 min.

 Zdjęcia dzięki uprzejmości WROSTJA, fot. Krzysztof Zatycki.


Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w XIV Ogólnopolskich Spotkaniach z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”. Konkurs odbędzie się w dniach 7-9 grudnia 2017 r. w Suwałkach. Przez trzy dni  będzie można obejrzeć w Suwalskim Ośrodku Kultury zmagania monodramistów – amatorów, studentów szkół artystycznych i aktorów zawodowych. W jury tegorocznych Spotkań zasiądą: Wiesław Komasa, Janusz Szymański i Jan Zdziarski. Festiwal zainauguruje mistrzowskie „Różewiczogranie” w reżyserii i wykonaniu Wiesława Komasy, w jego trakcie zapraszamy na otwarte dla publiczności prezentacje konkursowe. W finale Spotkań zobaczymy świetną „Supermenkę” z Jowitą Budnik.