Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na radosny rodzinny piknik inspirowany słowiańską tradycją Sobótki. 23 czerwca, w wigilię dnia św. Jana nad Czarną Hańczą zapłonie sobótkowe ognisko i zabrzmi koncert tradycyjnych pieśni miłosnych w wykonaniu zespołów Ancyjas i Nachodne. Będziemy wspólnie wić i wrzucać w nurt rzeki wianki. W programie także performens parateatralny.

23.06.2021, godz. 20.00
Bulwary nad Czarną Hańczą

wstęp wolny
wydarzenie realizowane zgodnie z aktualnym reżimem sanitarnym

W programie Nocy Świętojańskiej z SOK znalazło się wiele interesujących punktów. Wieczór rozpocznie się od muzycznego powitania w wykonaniu zespołu Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas z Suwalskiego Ośrodka Kultury. Następnie poznamy laureatów konkursu fotograficznego „Człowiek i rzeka”. Celem konkursu był promowanie walorów przyrodniczych Czarnej Hańczy, rozbudzanie zainteresowania przyrodą regionu, rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz zwrócenie uwagi na wagę ochronę przyrody. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na ogrodzeniu Muzeum im. Marii Konopnickiej od strony Galerii Sztuki Stara Łaźnia. Szczegóły >>

Po wernisażu zapraszamy na koncert tradycyjnych pieśni miłosnych w wykonaniu Zespołów Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas i Zespołu Śpiewaczego Nachodne z Ośrodka Kultury w Sejnach. Oba zespoły działają pod kierunkiem Anny Szafranowskiej, śpiewaczki, instruktorki śpiewu białego i gospel w SOK.

Po części artystycznej obowiązkowy punkt obchodów sobótkowych – wspólny przemarsz z zespołami w świetle płonących pochodni i wypuszczenie w wartki nurt Czarnej Hańczy uwitych wcześniej wianków. Tradycyjne techniki będzie można poznać i przećwiczyć na warsztatach. Być może wśród kwiatów i ziół znajdzie się również tak poszukiwany mityczny kwiat paproci, zapewniający znalazcy szczęście, majątek oraz wszelką mądrość?

Zakończymy pokazem parateatralnym pod tytułem „Człowiek i rzeka. Gana Cze” w wykonaniu Teatru Hybrydowego SOK oraz Teatru Mniejszy od Mikrusa w reżyserii Mirosławy Krymskiej z Pracowni Przytulisko Wyobraźni SOK we współpracy z Klaudią Kozakiewicz. Autorką koncepcji scenograficznej i wizualnej odpowiada Olga Wielogórska z Pracowni Ceramiki i Grafiki SOK.

Rozkład godzinowy:

  • godz. 20.00
    muzyczne powitanie – Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas
  • godz. 20.05
    rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Człowiek i rzeka”, wręczenie nagród laureatom, prezentacja prac
  • godz. 20.30-21.30
    koncert tradycyjnych pieśni miłosnych w wykonaniu Zespołów Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas i Zespołu Śpiewaczego Nachodne
  • 21.30-21.45
    wspólny przemarsz z zespołami z pochodniami w kierunku rzeki, puszczenie wianków
  • 21.45-22.00
    performens „Człowiek i rzeka. Gana Cze”