Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie zaproszenia

  • This wydarzenie has passed.

Między kamerą a akcją. Warsztaty filmowe

21 stycznia 2019, godz. 08:00

Od pomysłu, przez scenariusz, casting i plan, po montaż – nasze feryjne warsztaty filmowe to kompletna propozycja dla kreatywnych ludzi niezależnie od wieku, profesji i predyspozycji. Ich uczestnicy dostaną dwa tygodnie na wejście w temat i nakręcenie krótkiego filmu pod fachowym okiem pasjonata filmu i doświadczonego fotografa Bogusława Wasilewskiego.

21.01-3.02.2019, godz. 11.00-16.00, Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

opłata za całe warsztaty: 50 zł w kasie SOK

liczba miejsc ograniczona

Karta zgłoszenie na warsztaty filmowe – na stronie SOK

Szczegółowe informacje: Bogusław Wasilewski, tel. 503 465 402, e-mail: boguslaw.wasilewski@fvstudio.pl

Projekt warsztatów filmowych powstał z myślą o wszystkich, którzy chcieliby rozwinąć swoje zainteresowania i poszerzyć wiedzę w zakresie powstawania dzieła filmowego. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią polskiej i światowej kinematografii i jej czołowymi nazwiskami oraz podstawowymi gatunkami filmowymi. Poznają różne rodzaje planów, ujęć filmowych i tworzywa filmowego, a także nauczą się określania roli poszczególnych jego elementów. Omówią również gatunki literackie związane bezpośrednio i pośrednio z filmem, a także czasopisma tematyczne i fachowe oraz poćwiczą umiejętność recenzowania dzieła filmowego. Przede wszystkim jednak przygotują i zrealizują własny projekt filmowy – krótki film aktorski z akcją osadzoną w Suwałkach.

Realizacja warsztatów będzie się odbywać w trzech etapach:

zapoznanie z historią kinematografii oraz typologią dzieł filmowych; przedstawienie w zarysie tworzywa filmowego i roli poszczególnych jego elementów na przykładach wybranych dzieł; zapoznanie z techniką filmową – ukazanie różnych rodzajów planów i ujęć filmowych; poznanie gatunków literackich związanych z filmem, przedstawienie różnic między scenariuszem i scenopisem, roli i sposobów adaptowania dzieł literackich i dramatycznych, zapoznanie z czasopismami tematycznymi i fachowymi; zapoznanie z czołowymi postaciami związanymi z polską i zagraniczną kinematografią – przedstawienie sylwetek aktorów, reżyserów, scenarzystów i innych osób związanych z filmem

zajęcia w formie koła dyskusyjnego – zapoznanie z technikami dyskusji i argumentacji; przedstawienie wartościowych pozycji polskiej i zagranicznej kinematografii oraz nowych produkcji filmowych

wybór tematu własnej etiudy filmowej, przygotowanie scenariusza i scenopisu; zapoznanie z niezbędnym sprzętem oraz nakręcenie i montaż poszczególnych ujęć i scen; przygotowanie plakatu reklamującego etiudę

Zwieńczeniem programu będzie prezentacja powstałego projektu filmowego na forum lokalnym. Warsztaty poprowadzi Bogusław Wasilewski – pasjonat filmu i doświadczony fotograf, filmem zajmuje się od młodzieńczych lat, przez ostatnie 35 lat w sposób profesjonalny, uczestnik wielu festiwali i warsztatów filmowych.

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów oraz osoby dorosłe, również seniorów zainteresowanych tematyką filmową. Zajęcia będą się odbywały w Sali Kameralnej SOK oraz w plenerze.

PLAN PRACY:

21.01.2018 | Zebranie organizacyjne i wykłady

Krótka historia filmu

Język filmu

Co należy zrobić żeby nagrać film – teoria

Przygotowanie scenariusza

Zebranie ekipy filmowej

Zorganizowanie castingu dla aktorów

Omówienie scenariusza w zespole filmowym

Przeczytanie dialogów między aktorami

Praca na planie zdjęciowym

Analiza materiału filmowego i dźwiękowego

Postprodukcja – montaż, udźwiękowienie, efekty specjalne

Analiza wybranego filmu

22.01.2018 | Pisanie scenariuszy

Prezentacja i krótki kurs programu Celtx. Stworzenie krótkiej etiudy filmowej o objętości jednej sceny. Realizacja we własnym zakresie, przy pomocy telefonów komórkowych. szybki montaż i porównanie prac. Podział ról realizacyjnych przy produkcji filmu – reżysera, aktorów, dźwiękowca, operatora kamery, scenografa, kierownika planu. Omówienie zadań.

23.01.2018 | Zaznajomienie z sprzętem filmowym, cz. 1

Kamera i osprzęt do stabilizacji. Sprzęt do nagrywania dźwięku. Sprzęt do oświetlenia. Urządzenia do montażu filmu. Prezentacja i krótki kurs o programie Sony Vegas i jego wtyczkach, Resolve (wersja darmowa). Realizacja etiud szkoleniowych w grupach.

24.01.2018 | Zaznajomienie z sprzętem filmowym, cz. 2

Próbne ujęcia w sali. Nauka oświetlenia. Nauka nagrywania dźwięku. Gra aktorska przed kamerą. Casting. Realizacja etiud szkoleniowych w grupach.

25.01.2018 | Czytanie scenariusza

Próbne ujęcia etiudy przed kamerą według scenariusza. Realizacja etiud szkoleniowych w grupach.

26.01.2018 | Scenografia

Przygotowanie scenografii i strojów do filmu. Realizacja etiud szkoleniowych w grupach.

28-30.01.2018 | Praca na planie filmowym

31.01.2018 | Postprodukcja

Udźwiękowienie materiału filmowego.

1-3.02.2018 | Montaż

Prace nad montażem filmu. Zamknięta projekcja, ocena i dyskusja. Podjęcie decyzji o dopuszczeniu filmu do publikacji.

Bogusław Wasilewski – pasjonat filmu i doświadczony fotograf, filmem zajmuje się od młodzieńczych lat, przez ostatnie 35 lat w sposób profesjonalny, uczestnik wielu festiwali i warsztatów filmowych.

http://soksuwalki.eu/miedzy-kamera-a-akcja-warsztaty-filmowe/

Suwałki SOK warsztaty_filmowe_plakat_2019

Szczegóły

Data:
21 stycznia 2019
Czas:
08:00 - 17:00

Organizator

SUWALSKI OŚRODEK KULTURY

Miejsce

Sala Kameralna SOK
Papieża Jana Pawła II 5
Suwałki, 16-400 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
soksuwalki.eu
Top