„KRAINA” to efekt wędrówki (listopad 2015/maj 2016) Wojtka Moskwy po wschodnich Mazurach. Projekt śladami sieci torów Ełckiej Kolei Wąskotorowej, obecnie wykorzystywanych tylko w 20 procentach na 12-kilometrowym odcinku łączącym turystycznym szlakiem Ełk z Sypitkami, zrealizowano dla Muzeum Historycznego w Ełku.

Piątek, 25.05.2018, godz. 18.00
Galeria PAcamera, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny | wystawa czynna do 24.06.2018

         

W fotografiach Wojtka Moskwy odnalazłem atmosferę mitu. Nie znam tak wyciszonej, syntetycznej i świadomej rejestracji ducha terenów położonych przy wąskim torze. Nie potrafię zgadnąć, czy Moskwa fotografuje jawę czy też sen, czy zasadził się na realny świat, czy też trafił w miejsca, które nie istnieją do końca…

…Niby wszystko jest tu namacalne i prawdziwe, a jednocześnie trudno oprzeć się wrażeniu, że razem z autorem kroczymy przez mazurski sen, w niewiadomym kierunku, zagubieni i odlegli. Część tych fotografii stoi poza czasem – mogła być wykonana wczoraj, czterdzieści lub sto lat temu. Rzecz bowiem dzieje się w pejzażu, w którym ślady człowieka są coraz słabiej widoczne.

…Fotografie Moskwy mają dla mnie funkcję otwierającą na coś większego. Czuję w nich, być może niezależny od intencji autora, naddatek, któremu na imię ż a l . Jest tak, jakby autor dał się prowadzić zarośniętą ścieżką, skrajem pola, zapomnianym torowiskiem. Komu? Czemu? W jakim kierunku? Pojęcia nie mam. Mam natomiast graniczące z pewnością przypuszczenie, że to, co kiedyś było historią, w oszczędnych, chwilami ascetycznych kompozycjach Moskwy, jest milczeniem…

…Każdego roku wracam tam z dziećmi, w Sypitkach pieczemy kiełbasę, a potem siadamy na pomoście nad ciemną Legą. Czasem krzyczą żurawie. Czasem po drugiej stronie rzeki ptak zawisa nad szerokim polem. Czasem snujemy plany i zastanawiamy się, dlaczego nie ma tu tłumów spragnionych tego, co coraz rzadsze – ciszy, spokoju, zdarzeń małych jak wagoniki kolejki, choć równie istotnych jak wielkie podróże. Turyści jeszcze nie nadeszli, choć pewnie w końcu nadejdą.

Dzięki fotografiom Wojtka Moskwy znowu jestem częścią tej krainy. Skromne, wyciszone kadry pozwalają mi zajrzeć pod jej podszewkę i zrozumieć – dlaczego… 

fragmenty tekstu towarzyszącemu fotografiom Wojtka Moskwy w albumie będącym dopełnieniem wystawy „KRAINA. Opowieść o wąskim torze” autorstwa Michała Olszewskiego, pisarza i dziennikarza pochodzącego z Ełku

Wojtek Moskwa
Urodzony w Ełku w roku 1976. Fotografuje od 1991 roku. Poza tym, że od 2005 r. z analogowym aparatem średnioformatowym włóczy się po polach i lasach a nocami pisze, stara się być w miarę normalny. Ma żonę, syna i córkę mieszka w Warszawie. Większość jego prac powstaje w drodze. Owocem wyprawy do Nepalu w 2012 r. jest wystawa oraz album z tekstami autora pt. SANSARA Nepal. Pozostając w tematyce pojęcia sansary przygotowuje ekspozycję materiału p. t. WĘDRÓWKA DUSZ tworzonego od 2006 r. w Polsce. Choć jeszcze nie było oficjalnej premiery, prace z tego cyklu zostały już wyróżnione w konkursach: Pilzner Urquell International Photography Awards 2008 r. oraz Grand Prix Fotofestiwal 2015. Fotografia „Na pamiątkę spotkania” została wybrana do wystawy IPA BEST OF SHOW w Nowym Yorku, której kuratorem był W. M. Hunt z Hasted Hunt NYC.  Ostatni zakończony projekt to „KRAINA. Opowieść o wąskim torze”. Wystawa oraz album są efektem wędrówki śladami toru kolejki wąskotorowej we wschodniej części Mazur.

Suwałki SOK Moskwa_Wojtek_2018