Jak na Suwalszczyźnie początku XX wieku tańczono w karnawale na balach, a jak na potańcówkach? W programie koncertu zobaczymy tańce i zabawy charakterystyczne dla Suwalszczyzny, pochodzące z fabularyzowanych widowisk taneczno-teatralnych ZPiT Suwalszczyzna „W podsuwalskiej oberży” oraz „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.”

Piątek, 22.02.2019, godz. 9:00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

bilety: 10 zł w kasie SOK | koncert dla grup zorganizowanych
rezerwacje: tel. 87 563 85 08, 563 85 18 | Pobierz ofertę >> 
________________________________________
koncert dla uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych
obowiązują zniżki dla beneficjentów programu Suwalska Karta Mieszkańca >>

Jak na Suwalszczyźnie początku XX wieku tańczono w karnawale na balach, a jak na potańcówkach? W oberży znajdującej się na przedmieściach Suwałk, spotkamy ludzi różnych stanów, narodowości, wyznań. Bywali tu czeladnicy, służące, okoliczni chłopi, drobni kupcy, żołnierze; zaglądały pracujące w Suwałkach młode panny, wywodzące się z podsuwalskich wsi. W surdutach i tkanych spódnicach tańczyli popularne na wsiach kukietki, krakowiaki i tańce żydowskie, ale także lokalne wersje europejskich tańców salonowych: kadryli, podespanów, walców.

Te ostatnie były popularne także wśród ówczesnej elity. Na wytwornych balach szeleściły suknie, szeptały wachlarze, a Wodzirej we fraku zapowiadał kolejną polkę, czy mazura. Na suwalskich salonach, podążających za ogólnoeuropejskimi tradycjami kulturowymi, bawiła się hucznie suwalska inteligencja: lekarze, prawnicy, nauczyciele oraz… debiutanci. W odsłonie balowej zobaczymy też dwa wybrane tańce narodowe, które chętnie tańczono na balu: dostojnego mazura i pełnego werwy oberka.

W programie koncertu zobaczymy tańce i zabawy charakterystyczne dla Suwalszczyzny, pochodzące z fabularyzowanych widowisk taneczno-teatralnych ZPiT Suwalszczyzna „W podsuwalskiej oberży” (galeria zdjęć >>)oraz „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.” (galeria zdjęć >>) Zespół pokaże różnice między gośćmi balu i potańcówki – w zachowaniu, kostiumach, a dzięki muzykom Kapeli ZPiT Suwalszczyzna, także charakterystyczne zróżnicowanie granych utworów.


Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna to jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Od blisko siedemdziesięciu lat kontynuuje wielopokoleniowe dzieło i jest ambasadorem suwalskiej i narodowej kultury. Repertuar Zespołu obejmuje pieśni i tańce narodowe, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji wielokulturowej Suwalszczyzny. Zespół jest laureatem nagrody Prezydenta Miasta Suwałk Włócznia Jaćwingów (2017) oraz zdobywcą prestiżowego tytułu Podlaskiej Marki Roku, zwycięzcą Plebiscytu o Nagrodę Podlaskich Konsumentów (2017).