Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie zaproszenia

  • This wydarzenie has passed.

„Harcerska Afryka” w Bibliotece Publicznej w Suwałkach

1 marca 2019, godz. 16:30

W piątek 1 marca, o godz. 16:30 Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zaprasza na spotkanie „Harcerska Afryka” z Michałem Synowcem. Wstęp wolny.

Projekt „Harcerska Afryka 2018” został przygotowany przez członków Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i rozpoczął się w sierpniu 2017 r. Pomysłodawcami byli instruktorki i instruktorzy ZHR na czele z harcmistrzem Michałem Synowcem- historykiem i miłośnikiem Afryki Południowej. Uczestnikami misji byli harcerze i harcerki z wieloletnim doświadczeniem.

Celem wyjazdu była inwentaryzacja, dokumentacja fotograficzna, filmowa oraz kartograficzna, a także w miarę możliwości renowacja trzech polskich nekropolii w Rusape, Marandellas i Gatoomie znajdujących się w Zimbabwe. Cmentarze te położone są na terenie byłych polskich osiedli uchodźczych z lat 1942-1952. To tam Polacy, którzy w latach 40. XX w. zostali deportowani w głąb ZSRS, a następnie na mocy układu Sikorski-Majski i dalszych porozumień opuścili miejsca zesłania i udali się na południe Związku Sowieckiego do tworzącej się polskiej armii pod dowództwem gen. Władysława Andersa. W 1942 r. wraz z Wojskiem Polskim trafili na Bliski Wschód. Około 20 tys. polskich cywili znalazło schronienie w Tanganice (dzisiaj Tanzania), Ugandzie, Rodezji Północnej (dzisiaj Zambia), Rodezji Południowej (dzisiaj Zimbabwe) oraz w Unii Południowej Afryki (dzisiaj RPA).

Między 19 sierpnia a 10 września siedmioosobowa grupa przemierzyła kilka tysięcy kilometrów, aby zrealizować cele projektu i odkryć zapomniane fragmenty historii Polski. W istniejących około 20 polskich osiedlach na terenie Afryki Wschodniej i Południowej w latach 1942-1952 bardzo prężnie działało i rozwijało się harcerstwo. Po ponad 70 latach na tych terenach ponownie pojawili się harcerze, chcąc w ten sposób przywrócić pamięć o tych, o których nie pamięta już prawie nikt. Rodakach, którzy nigdy nie powrócili do swojej Ojczyzny.

Suwałki Biblioteka Publiczna HARCERSKA-AFRYKA

Szczegóły

Data:
1 marca 2019
Czas:
16:30 - 17:00

Organizator

BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. MARII KONOPNICKIEJ w Suwałkach
Strona internetowa:
www.bpsuwalki.pl

Miejsce

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
ul. Emilii Plater 33A
Suwałki, 16-400 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
www.bpsuwalki.pl
Top