Anita Andrzejewska obserwuje uważnie świat i poprzez fotografie stara się nawiązać z nim kontakt. Odkrywa, poznaje, smakuje rzeczywistość, a na jej zdjęciach widać miłość do aparatu i pasję, która wypełnia to, co robi.

„Moja radość życia”
wernisaż wystawy fotografii

Czwartek, 18.05.2017, godz. 18:00
Galeria PAcamera, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny | wystawa czynna do 26.06.2017
Prace Autorki pochodzą z kolekcji Fundacji Rozwoju Fotografii.

Anita Andrzejewska o swojej fotografii:

„(…) znów oddycham swoim oddechem, znowu widzę, oddycham oczami”, napisał w swoim dzienniku w 1965 roku Józef Czapski. Od wielu lat to zdanie jest dla mnie źródłem inspiracji. Słowa te wyrażają radość życia malarza, który w olśnieniu kontempluje zjawiska wizualne. Widzi rzeczy takimi, jakie są, wdycha je w siebie poprzez oczy, bez rozróżniania tego co piękne, a co brzydkie. Kontempluje wizualne doznania bez względu na to, czy patrzy na górskie szczyty w świetle zachodzącego słońca, czy na stertę porzuconych w kącie szmat. Dla mnie fotografia w aspekcie kontemplacyjnym jest środkiem do nawiązania głębokiego i osobistego kontaktu z otaczającym światem. Odczuwam wewnętrzną potrzebę fotografowania, które stało się moim sposobem życia, ciągłym procesem podążania za percepcją wizualną, odkrywaniem i smakowaniem bogactwa i różnorodności świata.

Suwałki SOK Andrzejewska

Anita Andrzejewska – absolwentka grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, fotografka, podróżniczka i ilustratorka książek dla dzieci. Stypendystka Ministra Kultury, zdobywczyni licznych nagród krajowych i zagranicznych, m.in. w konkursie na projekt fotograficzny dla amerykańskiego Santa Fe Center for Visual Arts oraz w zorganizowanym we Francji konkursie ilustracji dziecięcej Figures Futur. Swoje prace wystawiała w Kanadzie, Islandii, Japonii, USA, Iranie, Turcji, Niemczech, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, na Węgrzech i Słowacji. Współpracuje z Galerią Leica w Warszawie i Galerie Camera Obscura w Paryżu. Od lat angażuje się w projekty artystyczno-społeczne, łączące Europę i Azję. Prowadziła m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci w indyjskim Ahmedabadzie, kilkakrotnie odwiedziła też Iran, gdzie współtworzyła projekty fotograficzno-literackie w Teheranie, Isfahanie, Szirazie, Jazd. Prowadzi autorskie zajęcia z fotografii w Warszawskiej Szkole Fotografii, fotoekspedycje z Akademią Nikona oraz warsztaty fotograficzne i plastyczne dla dzieci. Najczęściej fotografuje posługując się tradycyjną techniką srebrową, na czarno-białych negatywach i robi odbitki własnoręcznie w ciemni.