Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie zaproszenia

  • This wydarzenie has passed.

Filharmonia Suwałk- Chopin Inauguracja sezonu Orkiestry

7 września 2018, godz. 19:00

Filharmonia Suwałk- Chopin Inauguracja sezonu Orkiestry

Utwory największego polskiego kompozytora, nazywanego często poetą fortepianu, w wykonaniu znakomitego pianisty Pawła Kowalskiego usłyszymy na początek dwunastego sezonu artystycznego Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.

Piątek, 7.09.2018, godz. 19:00, Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5. Bilety: 35 zł /20 zł (ulgowe) w kasie SOK. Zniżki dla beneficjentów programów „Suwalska Rodzina Plus” (do 31.08.2018) i „Suwalska Karta Mieszkańca” (od 1.09.2018).

Muzyka Fryderyka Chopina wypełni melomanom i wielbicielom dobrej muzyki wieczór inauguracyjny 12. sezonu artystycznego suwalskiej orkiestry. W wykonaniu Pawła Kowalskiego na fortepianie i Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza usłyszymy między innymi II koncert fortepianowy f-moll op. 21. Utwór ten Chopin napisał w młodym wieku, między 19. a 21. rokiem życia, kiedy był poważnie zakochany w śpiewaczce Konstancji Gładkowskiej. To właśnie na jej cześć powstało „Larghetto” z koncertu f-moll. Wielbiciele pasji muzyki Chopina nie będą zawiedzeni – te kompozycje to kwintesencja młodzieńczego szaleństwa i miłosnej namiętności.

Paweł Kowalski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków wykonującym ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę od Mozarta i Chopina, do Panufnika, Kilara i Góreckiego, recitale, muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Pianista był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał w Warszawie pod dyrekcją kompozytora.

Studiował w Kolonii, w Warszawie oraz w Vancouver – dzięki stypendium Witolda Lutosławskiego. Pianista występował w 40 krajach na 4 kontynentach, we wszystkich polskich filharmoniach oraz w Salle Pleyel w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Tonhalle w Zurychu, Konserwatorium Kólewskim w Brukseli, Conservatori Superior w Palma de Mallorca, Auditorio Mozart w Saragossie, Palau de la Musica w Walencji, Estonia Concert Hall w Tallinie, Narodowej Sali Koncertowej im.Bartoka w Budapeszcie, Filharmonii George Enescu w Bukareszcie, Casa de la Cultura w Buenos Aires oraz z Orquesta Sinfonica de Chile w Santiago; brał udział w festiwalach: BBC Polish Season w Londynie, Europalia International Arts Festival w Brukseli, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Festiwal Wiosenny w Budapeszcie, Concentus Moravie, w Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Warszawie, Dusznikach Zdroju, Antoninie, Mariańskich Łaźniach i Gaming, Festiwalach Mozartowskich w Warszawie i Gdańsku, Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Kwartet Śląski i Jego Goście i innych.

Tak mówią o nim wielcy kompozytorzy:

(…) w p. Kowalskim znalazłem świetnego wykonawcę mego Koncertu. Jest on wybitnie utalentowanym pianistą i wysoce inteligentnym muzykiem (…) Witold Lutosławski

Panu Pawłowi Kowalskiemu z wdzięcznością za piękne i tak bardzo „moje” wykonanie tego Koncertu (…) Wojciech Kilar

Jestem pod silnym wrażeniem jego gry, która charakteryzuje się wielką muzykalnością, wrażliwością i doskonałością techniczną. Andrzej Panufnik

Artysta koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcja Yehudi Menuhina, z orkiestrami radiowymi w Berlinie, Oslo, Zagrzebiu, Katowicach i Warszawie oraz z orkiestrami filharmonicznymi w Europie; dokonał nagrań dla radia i telewizji w wielu krajach Europy oraz nagrał płyty z utworami Chopina, Beethovena, Brahmsa, Zarębskiego i Panufnika. Był jurorem sześciu międzynarodowych konkursów pianistycznych.

 

http://soksuwalki.eu/inauguracja-sezonu-orkiestry-chopin-na-poczatek/

Szczegóły

Data:
7 września 2018
Czas:
19:00 - 22:00

Organizator

SOK
Strona internetowa:
www.soksuwalki.eu

Miejsce

Duża Scena SOK
ul. Jana Pawła II 5
Suwałki, Polska
+ Google Map
Top