Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie zaproszenia

  • This wydarzenie has passed.

Berjozkele – kołysanki jidysz w Rozmarino

22 listopada 2018, godz. 19:30

Berjozkele – kołysanki jidysz w wykonaniu Oli Bilińskiej to propozycja Rozmarino na wieczór 22 listopada. Koncert zacznie się o godz. 19.30. Bilety: 25 zł/osoba

Koncert BERJOZKELE to projekt muzyczny reinterpretujący, w nowoczesny sposób, tradycyjne i przedwojenne piosenki w jidysz.

W Rozmarino wystąpią:
Ola Bilińska – śpiew, OP-1, dzwonki orkiestrowe, looper, gitara elektryczna

gościnnie:
Michał Moniuszko (Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego) – kontrabas
Radek Nowicki – saksofon

Suwałki Rozmarino kołysanki 22.11.2018
ALBUM:
Przed Drugą Wojną Światową, w Warszawie, Suwałkach, Białymstoku i wielu innych polskich miastach i miasteczkach na wschodzie znaczna część ludności mówiła w języku jidysz – a w domach, kawiarniach i na ulicach rozbrzmiewały pieśni po polsku, jak i w jidysz właśnie. Ola Bilińska postanowiła złożyć hołd tej polskiej przedwojennej rzeczywistości – wielokulturowej i wielojęzycznej.

Album Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz – ukazał się 14. grudnia 2014 nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Wybrany przez polskich dziennikarzy zajmujących się muzyką tradycyjną „folkową płytą roku 2014” w plebiscycie portalu folk.pl, w maju 2015 roku otrzymał także tytuł Folkowego Fonogramu Roku przyznawany przez Program Drugi Polskiego Radia – to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla wydawnictw z muzyką tradycyjną w kraju.

Album Berjozkele to zbiór utworów nastrojem i tematyką związanych z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtych lat; inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Wokalistka, pod okiem jidyszystki Anny Rozenfeld, dokonała starań by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo, z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację.

Na koncercie w Rozmarino, wyjątkowo, Ola Bilińska poszerzy program przedwojennych pieśni jidysz z albumu „Berjozkele” o parę nieśmiertelnych szlagierów przedwojennej polskiej piosenki. Jakich – niech to pozostanie niespodzianką wieczoru.

O MUZYKACH:
OLA BILIŃSKA – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, multi-instrumentalistka, na co dzień liderka mistyczno-folkowego Babadag, z którym w styczniu wyda drugi album, oparty na tradycyjnych pieśniach litewskich Sutartines. Współtworzy trio elektroniczne Bye Bye Butterfly, wspiera wokalnie neo-bigbitową Muzykę Końca Lata; współpracowała m. in. z muzykami Maciejem Cieślakiem, Raphaelem Rogińskim, SzaZaZe, Andrzejem Smolikiem, Danielem Pigońskim. Z równą przyjemnością pracuje z reżyserami (Daria Kopier, Weronika K, tancerzami oraz grafikami i wideo-artystami. Na swojej ścieżce muzycznej śpiewała już gatunki tak różne jak alternatywny pop, rock, house, techno, jazz, bluegrass, opera i miejski folk; z wykształcenia anglistka i tłumacz poezji; obroniła dyplom o wpływie muzyki na współczesną poezję brytyjską na Uniwersytecie Warszawskim.

MICHAŁ MONIUSZKO – urodzony i wychowany w Sejnach animator kultury i wychowawca, członek Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego prowadzonej przez Ośrodek i Fundację „Pogranicze” w Sejnach. Twórca programu muzycznego i edukacyjnego Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej, w ramach działania Fundacji prowadzi także autorski program Muzyka Miejsca. W Berjozkele gra na kontrabasie i mandolinie.

RADOSŁAW NOWICKI – saksofonista tenorowy i sopranowy, absolwent Akademii Muzycznej w im.K. Szymanowskiego w Katowicach. Laureat Monte Carlo Jazz Soloist Competition Współpracował i występował z wieloma wybitnymi artystami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej. Obecnie współpracuje z Grzegorz Karnas Formula, Michał Miśkiewicz Quartet i Jerzy Małek Black Sheep. Współtworzy Nowicki/ Święs/Frankiewicz TRIO z którym to zespołem, otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii jazzowy album roku za płytę „Pathfinder”.

LINKI:
Strona Oli BIlińskiej: www.olabilinska.pl
Album „BERJOZKELE” na stronie BANDCAMP: https://berjozkele.bandcamp.com
BERJOZKELE na Facebook’u: www.facebook.com/berjozkele

Szczegóły

Data:
22 listopada 2018
Czas:
19:30

Organizator

Rozmarino
Telefon:
87 563 24 00
Strona internetowa:
http://www.rozmarino.pl/

Miejsce

Rozmarino
ul. Kościuszki 75
Suwałki, 16-400 Poland
+ Google Map
Top