Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie zaproszenia

  • This wydarzenie has passed.

Spotkanie z Mają Komorowską i pokaz filmu „Panny z Wilka”

18 maja 2019, godz. 08:00 - 19 maja 2019, godz. 17:00

Pogranicze zaprasza:

Maja Komorowska w Sejnach. Biała Synagoga,18-19 maja: projekcja filmu „Panny z Wilka” (reż. Andrzej Wajda) oraz spotkanie z aktorką

W lutym obiecała przyjechać do Sejn ponownie – i słowa dotrzymała. Maja Komorowska po raz kolejny jest gościem Pogranicza. W sobotę 18 maja w Białej Synagodze odbędzie się projekcja filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy „Panny z Wilka”, dzień później – 19 maja – z Mają Komorowską porozmawia Krzysztof Czyżewski.

Sobota 18 maja
Projekcja filmu „Panny z Wilka” w reżyserii Andrzeja Wajdy (1979)
Godzina 18.00
Biała Synagoga w Sejnach
Wstęp wolny

Niedziela 19 maja
Spotkanie z Mają Komorowską
Rozmowę prowadzi Krzysztof Czyżewski
Godzina 18.00
Biała Synagoga w Sejnach
Wstęp wolny

Maja Komorowska Pogranicze

Maja Komorowska (Maria Tyszkiewicz) – ur. 23 grudnia 1937 r. w Warszawie. Aktorka teatralna i filmowa, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Obecnie gra w Teatrze Współczesnym („Mimo wszystko” Johna Murrella w reż. Waldemara Śmigasiewicza) i gościnnie w Teatrze Dramatycznym („Szczęśliwe dni” Samuela Becketta). Od wielu lat jeździ na spotkania z publicznością. Rozmawia o swojej pracy i ważnych dla niej ludziach. Czyta wiersze wybitnych poetów oraz fragmenty swoich książek.

Zaangażowana w sprawy społeczne; w czasach stanu wojennego pracowała w Prymasowskiej Radzie Społecznej oraz w Komitecie Pomocy Internowanym i ich Rodzinom, później w S.O.S z Jackiem Kuroniem. Dziś jest członkiem Rady Hospicjum Onkologicznego.

W 1993 roku ukazała się książka Mai Komorowskiej 31 dni maja (Wydawnictwo Tenten), w 2004 roku książka Barbary Osterloff „Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską” (Oficyna Wydawnicza Errata), w 2014 r. „Pytania, które się nie kończą – rozmowy z Tadeuszem Sobolewskim” (wydanie: Mazowiecki Instytut Kultury we współpracy z Wyd. Czuły Barbarzyńca Press). W roku 2017 – „Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe” Barbary Osterloff (wydanie: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego).

Sejneńskie Rozmowy. Gość: Maja Komorowska

„Panny Z Wilka” (1979) – polsko-francuski film psychologiczny w reżyserii Andrzeja Wajdy, będący adaptacją opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem. Opowiada historię niespełna 40-letniego Wiktora Rubena, który po nagłej śmierci przyjaciela postanawia uciec od monotonnego życia i odwiedzić gospodarstwo wujostwa w Rożkach oraz sąsiadujący z nim dwór Wilko. Ponad dekadę wcześniej – tuż przed wybuchem I wojny światowej – poznał tam sześć młodych sióstr. Po przyjeździe odkrywa, jak ważną osobą był przed laty dla mieszkanek Wilka, ożywają wspomnienia i dawne uczucia, panny z Wilka zmuszone zostają do zastanowienia się nad swoimi losami i życiowymi niepowodzeniami. Film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku oraz znalazł się w ścisłej czołówce kandydatów do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

 

Szczegóły

Start:
18 maja 2019, godz. 08:00
Koniec:
19 maja 2019, godz. 17:00

Organizator

Ośrodek „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów”
Telefon:
875162765
Strona internetowa:
www.pogranicze.sejny.pl

Miejsce

Biała Synagoga
marsz. Józefa Piłsudskiego 41
Sejny, podlaskie 16-500 Polska
+ Google Map
Telefon:
87 516 27 65
Top