W przedostatni piątek października w Galerii Sztuki „Stara Łaźnia” przy ul. Andrzeja Wajdy w odbył się wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane”. Wystawa ukazała ekspozycję dzieł wybitnego artysty malarza, grafika i ilustratora, fotografika oraz poety i kronikarza. Skomponowana w wymiarze kameralnym ukazała najbardziej charakterystyczne dla twórczości artysty tematy i techniki, pokazując to, co dla autora było ważne w sztuce i życiu.

W uroczystości udział wzięli członkowie rodziny zmarłego przed półtora rokiem artysty – córka Anna i syn Rafał, prezydent Miasta Suwałk i przewodniczący Rady Miejskiej oraz radni, kolekcjonerzy, artyści, przedstawiciele stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta.

Wystawa była drugą poświęconą twórczości A. Strumiłły. Pierwsza nosiła tytuł „Andrzej Strumiłło. Człowiek-Przestrzeń” i została przygotowana w pierwszą rocznicę śmierci artysty. Obecna ekspozycja została przygotowana w przeddzień jego urodzin.

Jak powiedział na otwarciu prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz:

– Kilkanaście lat znałem śp. Andrzeja Strumiłłę i jestem rad, że miałem zaszczyt współpracować z tak wielkim człowiekiem. Był twórcą wyjątkowych, odnajdywał się we wszystkim czego się tknął. Jego twórczość będziemy zgłębiać jeszcze przez wiele lat, a dzisiejsza wystawa właśnie temu służy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania.

Kurator wystawy Izabela Muszczynko, zachęcając do szczegółowego obejrzenia wystawy zwróciła uwagę, że prof. Andrzej Strumiłło wśród wielu dyscyplin artystycznych najbardziej wyraził się w malarstwie, któremu był wierny do końca.

– Pamiętam, jak podczas spotkań przy herbacie nagle wyciągał papier i ołówek, by na stole między filiżankami tworzyć szkice i projekty.

Piątkowemu wydarzeniu w „Starej Łaźni” towarzyszyła muzyka w wykonaniu Mariana Szaryńskiegomultiinstrumentalisty i doświadczonego muzyka jazzowego oraz założyciela grupy North Pole Jazz Band.

Wystawa „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach projektu „Andrzej Strumiłło. Psalmy Kamienie Pejzaże.” Jej realizacja była możliwa dzięki życzliwości osób i instytucji, które wypożyczyły prace, eksponaty i pamiątki z własnych zbiorów, m.in.: Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Okręgowemu w Suwałkach oraz spadkobierców artysty: Anna Strumiłło i Rafała Strumiłło, a także kolekcjonerów: Krzysztofa Michalskiego i Tadeusza Krzywickiego.