Pracownia Historii Mówionej działająca w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej rozpoczęła spotkania edukacyjne.

„A najciekawsze to chyba było to, jak poznałam swojego męża – wspomina Helena Wojtych – że ja swego męża poznałam, ale tak przypadkiem, w kościele. Pamiętam, jak ludzie, ze strachu, chowali się w kościele. Liczyli na to, że [Niemcy] nie będą z kościoła wyciągać. Ale to nieprawda, oni się z niczym nie liczyli. Mieli za zadanie w tym dniu ludzi powyłapywać. Żydów, komunistów…

Chodziłam na chór. Bo ja śpiewałam, miałam ładny głos. Tam było okno duże, które wychodziło na plac. I ja podeszłam do tego okna, nie widać nas było, ale my widzieliśmy, to co się dzieje na placu. I patrzę, jak podjeżdża samochód i [zbierają ludzi] na ten samochód. A na chór chodził też ten pan właśnie. I ja do tego pana mówię: proszę teraz nie wychodzić, jest łapanka” – „Jak to, nie można teraz iść?” – „No nie można, cofają się ludzie z powrotem.” Niby byli trochę pewniejsi, że się ochronią. I potem on mnie odprowadził do domu…”.

Tak brzmi żywa historia – historia czasów wojny, roku 1940. Tych historii nie znajdzie się w podręcznikach, a przecież to też są świadectwa czasów wojny, i to z naszego miasta. Pani Helena Wojtych urodziła się w 1918 roku – w roku odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej wspomnienia, jak i innych suwalczan, tworzą obecnie cyfrową bibliotekę pamięci o naszym mieście.

 

Historie z naszego miasta

Pracownia historii mówionej w suwalskiej bibliotece od kilku miesięcy działa pełną parą. Trwa rejestracja i gromadzenie wspomnień najstarszych mieszkańców Suwałk i Suwalszczyzny. Nagrane wywiady dotyczą ostatnich kilku dziesięcioleci historii miasta. Pozornie to niedługi okres. Ale w pamięci „świadków historii” mieści się w nim ostatnie 100 lat – odzyskanie przez Polskę niepodległości, okres II wojny światowej, czasy powojenne, aż do współczesności.

 

przeszłość może być ciekawa

W listopadzie pracownia historii mówionej rozpoczęła warsztaty edukacyjne dotyczące zapamiętanej historii naszego miasta. Zajęcia prowadzone są na bazie wspomnień o zdarzeniach i miejscach historycznych – ale tych suwalskich. Młodzież tropi znaki historii na archiwalnych zdjęciach i filmach placu Marii Konopnickiej, powstają audycje radiowe na żywo. Okazuje się, że „stare dzieje” nie zamykają się wyłącznie w (czasami niezbyt lubianych) lekcjach historii czy w (czasami niechętnie czytanych) lekturach. To wehikuł czasu.

Na zajęcia suwalska Biblioteka zaprasza grupy szkolne do końca listopada:

– dla klas VI-VIII szkół podstawowych  temat „II wojna światowa w pamięci mojej rodziny” – świadectwa mieszkańców Suwałk pamiętających czasy wojenne w Suwałkach, poszczególne wydarzenia i życie codzienne w naszym mieście;

– dla szkół średnich – „Odkrywam i opisuję historię Suwałk. Plac Marii Konopnickiej”.

Zajęcia odbywają się w pracowni „Smykałka” Biblioteki Publicznej przy ul. E. Plater 33A. Zapisy grup: tel. 87 5656246 (Smykałka). Na spotkania z historią mówioną suwalska Biblioteka zaprosi jeszcze w tym roku.

Warsztaty są realizowane w ramach projektu „Cyfrowe pogotowie historyczne” współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego