„Włócznia Jaćwingów” doroczna nagroda Prezydenta Suwałk, przyznawana jest tym osobom i organizacjom, które w szczególny i znaczący sposób wpisały się w życie naszego miasta, co mocno podkreślił prezydent Czesław Renkiewicz. Nagrodzonym serdecznie gratulował także Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej. A dla wszystkich śpiewał Stanisław Soyka, gwiazda tegorocznej edycji Filharmonii AUKSO.

 

Laureatami tej prestiżowej nagrody zostali:

„Bajka” – Niepubliczna Teraupetyczna Szkoła Podstawowa w Suwałkach, powstała z inicjatywy Podlaskiego Stowarzyszenia Terapeutów oraz rodziców dzieci z chorobą autystyczną. Kluczem do sukcesu szkoły jest umiejętne łączenie edukacji i intensywnej terapii. Jest to tym trudniejsze, że każde dziecko to inny przypadek, wymagający indywidualnego i serdecznego podejścia. I to potrafi kadra „Bajki”.

 

Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców powstał w 1828 roku, co oznacza, że jest najstarszą tego rodzaju organizacją w Suwałkach. I ciągle jest niezwykle potrzebna, kształci potrzebnych gospodarce fachowców, stwarza młodym ludziom szansę zyskania dobrego, poszukiwanego na rynku pracy zawodu. Dziś cech zrzesza dziewięćdziesiąt zakładów rzemieślniczych z dwunastu branż, z sukcesem współpracuje z szkołami zawodowymi i samorządem.

 

Miejski Klub Sportowy „Ślepsk” Suwałki – to wyczynowa siatkówka, sportowe emocje kibiców, którzy tłumnie przychodzą na mecze siatkarzy. Ale nie tylko. Zawodnicy tej drużyny biorą udział w szkoleniu młodych siatkarzy, dają dobry przykład biorąc czynny udział w akcjach społecznych i charytatywnych, wspomagając m.in. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. To oni wreszcie po całej Polsce jeździli z banerem „Suwałki żądają obwodnicy!”.

 

„SL SALOS” – Stowarzyszenie Salezjańskiej Organizacji Sportowej od lat promuje czynne uprawianie sportu wśród dzieci i młodzieży. Głównym celem organizacji jest „wychowanie młodych ludzi na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan”. Obok licznych sukcesów sportowych członkowie stowarzyszenia często biorą udział w akcjach charytatywnych, pracują jako wolontariusze.

 

Elżbieta Cipielewska, lekarz diabetolog. Od lat nie ustaje w pracy na rzecz chorych na cukrzycę. Jej ogromną zasługą jest to, że bardzo aktywnie działa na polu profilaktyki, ucząc dorosłych i dzieci jak postępować, by nie ulec tej chorobie. Przekonuje, że lepiej zapobiegać niż leczyć i ma na tym polu, dzięki energii i serdecznemu podejściu do swoich podopiecznych, liczne sukcesy.

 

Elżbieta Niedziejko, prezes Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej Od lat – z powodzeniem! – przekonuje coraz mocniej i skuteczniej, że „Suwalszczyzna to kraina jak baśń”. Kolejna marka promowana przez Izbę to „Baśniowy szlak”. To również dzięki energii i pomysłowości E. Niedziejko Suwalszczyna i Suwałki stają się coraz bardziej rozpoznawalne, lubiane i odwiedzane.

 

Adam Galas – właściciel firmy SALAG; włócznię otrzymał za osiągnięcia swojej firmy, która jest przykładem nowoczesności. Dzięki temu SALAG sprzedaje swoje produkty – listwy do wykończenia wnętrz – na najbardziej wymagających rynkach. SALAG to firma, która wpisuje się mocno w życie miasta wspierając imprezy kulturalne, jak Suwałki Blues Festiwal, sponsoruje wydarzenia sportowe, współpracuje ze szkołami, by podnieść jakość szkolenia zawodowego.