Suwalskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja tradycyjnie już rozpoczęły się od mszy św. na schodach konkatedry św. Aleksandra, w której uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, duchowni, poczty sztandarowe, przedstawiciele suwalskich zakładów pracy i instytucji, harcerze oraz młodzież szkolna i liczni mieszkańcy Suwałk.
Następnie uroczystości przeniosły się do Parku Konstytucji 3 Maja. Były wystąpienia, złożone zostały również wiązanki kwiatów pod Dębem Wolności. Jednak nie wszystko odbyło się tak, jak zwykle. Po raz pierwszy od 27 lat w suwalskich obchodach Święta Konstytucji 3 Maja nie wzięło udziału wojsko, policjanci, straż pożarna, przedstawiciele służb celnych i więziennych.
Mszę św. z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przed konkatedrą pw. św. Aleksandra odprawił biskup ełcki Jerzy Mazur, który apelował m. in. o zgodę i jedność wśród Polaków.
– Dziś los naszego kraju nie zależy od męstwa na polu walki, ale od uczciwości w pracy i od wybierania mądrych rządców. Polakom łatwiej przychodziło bić się za Ojczyznę, niż dla niej pracować. Miłujmy naszą Ojczyznę w stylu wielkich Polaków, tych zmarłych na różnych frontach w obronie Ojczyzny, tych z obławy augustowskiej i tych żyjących. Nie uciekajmy. Miłość do własnej Ojczyzny nigdy nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy.
W Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie odbyła się część oficjalna obchodów święta, głos zabrał między innymi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który przypomniał historię ustanowienia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji.
– Uchwalenie 226 lat temu Konstytucji majowej przez Sejm Czteroletni było wyrazem mądrości politycznej i patriotyzmu. Twórcy Konstytucji mieli świadomość, iż bez szybkich reform ustrojowych kraj nasz zmierza do upadku. Żyjemy w wolnym demokratycznym kraju. W pokoju możemy tworzyć przyszłość Polski, przyszłość naszego miasta – mówił prezydent Suwałk.
Niestety po raz pierwszy w historii miejskich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja nie wzięły w nim udziału służby mundurowe i suwalskie wojsko.
– Po raz pierwszy mamy taki przypadek w Suwałkach. Jest to smutne – zauważył prezydent Cz. Renkiewicz.
W jednym z najważniejszych świąt państwowych kompania honorowa wojska, policji czy Państwowej Straży Pożarnej powinny być z mieszkańcami. Powinny asystować przy składaniu kwiatów, nadając uroczystościom wielką wartość – dodała poseł Bożena Kamińska.
– Pan minister Jarosław Zieliński jest dzisiaj w Łomży. Otrzymał swego czasu zaproszenie prezydenta Łomży, by był organizatorem uroczystości łomżyńskich. Jest posłem z województwa podlaskiego i wiceministrem. Jestem przekonany, że służby mundurowe podległe rządowi są tam gdzie minister, który za nie odpowiada – wyjaśniał radny wojewódzki Leszek Dec.
L. Dec odczytał list skierowany przez wiceministra spraw wewnętrznych i administracji J. Zielińskiego do uczestników uroczystości w Suwałkach.
– Mamy bardzo mądrą młodzież, wspaniałych młodych ludzi. Dziś świętujemy razem, również z nimi. Pokażmy im, my jako dorośli, powagę tego święta. Pokażmy jak świętować. Nie wytykajmy sobie wcześniejszych błędów – powiedziała Mariola Jadwiga Szczypiń, Podlaski Kurator Oświaty.
Po wystąpieniach uczestnicy uroczystości przenieśli się pod Dąb Wolności, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów. Prezydent Cz. Renkiewicz podziękował również wszystkim – a przede wszystkim suwalskim harcerzom, którzy pomogli w organizacji obchodów Święta – za udział w Święcie Konstytucji 3 Maja.
W muszli koncertowej w Parku Konstytucji 3 Maja zaprezentowały się suwalskie mażoretki i Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Emila Kulbackiego. Wystąpił też zespół Art. Of Music z rejonu solecznickiego na Litwie z koncertem „Wiwat Trzeci Maj”. Wieczorem na Placu im. Marii Konopnickiej zagrał zespól Cuba de Zoo.
W ogrodzie Muzeum im. M. Konopnickiej pracownicy tej placówki wspólnie z Augustowsko-Suwalskim Towarzystwem Naukowym przygotowali akcję społecznościową Puzzle Wolności oraz II Wielki Suwalski Test o Józefie Piłsudskim, który wygrali kibice suwalskich Wigier.