Wiosna na drogach

Wiosna na drogach

Wraz z nadejściem prawdziwej, nie tylko tej kalendarzowej, wiosny ruszyły prace na licznych suwalskich ulicach. Przy czym nie tylko przebudowywane są ulice już istniejące, powstają całkowicie nowe ciągi komunikacyjne łącznie z pierwszym w Suwałkach tunelem drogowym i nowym mostem na Czarnej Hańczy. W rezultacie ma powstać kompletny system dróg i ulic, które na długie lata zapewni mieszkańcom Suwałk dogodne warunki poruszania się po mieście.

Liczne prace i ich potężny zakres to z jednej strony powód do zadowolenia, bo przecież już niedługo nasze miasto naprawdę stanie się wzorem dobrej infrastruktury drogowej, ale jest i druga strona medalu, czyli utrudnienia związane z przebudową i budową nowych dróg.

Idzie lato, więc oczywiście myślimy, czy, na przykład, przebudowa Sejneńskiej nie utrudni zbyt mocno dojazdu do plaży nad Krzywym i do Starego Folwarku, gdzie tradycyjnie wypoczywają tysiące suwalczan.

– Nie ma takiego zagrożenia – zapewnia Tomasz Drejer, dyrektor Zakładu Dróg i Zieleni. – Owszem, utrudnienia będą, ale nie na tyle istotne, by użytkownicy dróg zbyt mocno je odczuli. Ruch dwukierunkowy będzie utrzymany praktycznie przez cały czas trwania prac. Zakres tych prac to m.in. dwa nowe skrzyżowania Sejneńskiej z Piaskową i Przemysłową, nowe rondo u zbiegu Sejneńskiej, Przemysłowej i 100-lecia Niepodległości. Powstaną nowe drogi rowerowe po obu stronach, ulica dostanie nowe ledowe, czyli oszczędne, oświetlenie.

– Jeśli mówimy o drogach rowerowych to trzeba podkreślić fakt, że powstają one przy wszystkich przebudowywanych i nowych ulicach. Chodzi o to, by powstał logiczny system szlaków rowerowych, tak by rowerzyści mogli się poruszać bez problemów po całym mieście – informuje T. Drejer.

Inna ważna inwestycja to przebicie od Sejneńskiej do Utraty wspomnianą nową ulicą 100-lecia Niepodległości, która usprawni znacząco ruch w tej części miasta. Zakres prac jest imponujący; budowa nowego mostu na rzece, tunel pod torami, który raz na zawsze zakończy problem przejazdu prze z tory (obecne tak bardzo uciążliwe i niebezpieczne, będą zlikwidowane), budowa trzech skrzyżowań oraz ronda u zbiegu Utraty i Niepodległości. Oczywiście i tu będą drogi rowerowe, pełna infrastruktura.

Znaczącą poprawę po uciążliwych pracach odczują mieszkańcy m.in. ulic Leśnej, Krakowskiej, Lubelskiej, Giżyckiej, Dąbrowskiego, Majerskiego. Wszędzie tu powstają nowe skrzyżowania, chodniki, drogi rowerowe. Szczególnie ważne dla wygody i bezpieczeństwa jest to, że na ruchliwym skrzyżowaniu Leśnej z Wojska Polskiego zainstalowana sygnalizacja świetlna. Wzdłuż Leśnej od południa powstanie ciąg pieszo-rowerowy, od północy chodnik i droga rowerowa.

Ogromne prace drogowe rozpoczynają się na przeciwległych krańcach miasta, przy ulicach Armii Krajowej, Chopina, Północnej, w okolicach fabryki Forte. Tu także będą pewne utrudnienia, ale w zamian za to już wkrótce będziemy się mogli cieszyć nowymi ulicami, chodnikami, rondami. No i nie zapominajmy – powstaje w dobrym tempie obwodnica Suwałk.

Top