Z udziałem 17 zespołów ludowych, kapel i solistów z obszaru powiatu suwalskiego oraz licznie zaproszonych gości odbyła się 28 edycja Wigilii Chłopskiej. 14 grudnia zjechało do Suwałk blisko trzystu uczestników dorocznego przedświątecznego spotkania m.in. z: Bakałarzewa, Filipowa, Jeleniewa, Przerośli, Raczek, Rutki Tartak, Szypliszk, Wiżajn oraz Starego Folwarku i Suwałk. Organizatorem przedsięwzięcia było Starostwo Powiatowe w Suwałkach.

Wśród uczestników uroczystości znaleźli się: poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, starosta Powiatu Suwalskiego Witold Kowalewski, przewodniczący Rady Powiatu Marek Dziadkowski, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach Zdzisław Przełomiec oraz wójt Gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz i wójtowie gmin z terenu powiatu.

Jak powiedział na otwarciu wigilii W. Kowalewski, starosta i główny organizator przedsięwzięcia:

– Nasza Wigilia Chłopska jest wyjątkową okazją do kultywowania i wskrzeszania dawnych tradycji wigilijnych oraz budowania więzi z lokalnymi twórcami ludowymi. Dziękujemy wszystkim, którzy przybyliście na dzisiejszą uroczystość, a na co dzień swoją pracą pielęgnujecie tradycję naszych przodków oraz promujecie Suwalszczyznę (…) Cieszę się z sukcesów, które w br. odnieśli nasi artyści.

W 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w kategorii „Zespoły śpiewacze” I nagrodę zdobył zespół śpiewaczy męski „Pogranicze” z Szypliszk, a wyróżnienie otrzymali „Wigranie” ze Starego Folwarku. W kategorii „Soliści śpiewacy” III nagrodę otrzymała Urszula Kalinowska-Andruszkiewicz z Szypliszk, zaś w kategorii „Duży-Mały” I nagrodę wyśpiewał Damian Balcer z zespołem śpiewaczym „Suwarki” z Wiżajn. II nagroda w tej kategorii trafiła do Kacpra Jankowskiego z Rakówka k. Przerośli oraz Małgorzaty Makowskiej z Suwałk, akompaniującej na harmonii pedałowej.

Następnie Starosta przypomniał sukces, który w 2019 r. odniosła Anna Andruszkiewicz, śpiewaczka solistka z Wiżajn, która podczas gali 44. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof.  Piotra Glińskiego otrzymała nagrodę za dokonania twórcze wspierającą tradycję i kulturę regionalną

Gratulacje Pani A. Andruszkiewicz za otrzymane wyróżnienie oraz wszystkim osobom, które odniosły sukces w festiwalach, przeglądach i jarmarkach złożył poseł J. Zieliński. Zwracając się do wszystkich twórców ludowych stwierdził:

– Czynicie wiele dobrego dla naszego kraju. Dziękuję Wam za podtrzymywanie tożsamości kulturowej. Korzenie wszystkich nas czerpią właśnie z kultury ludu, która jest jednym z fundamentów tworzących polską tożsamość. Winni jesteśmy ją pielęgnować.

Życzenia w imieniu suwalskiego samorządu przekazał Prezydent Cz. Renkiewicz. Gratulując organizowanego przedsięwzięcia, zapewnił o wspólnej dbałości o tradycję. Zaprosił też wszystkich do udziału w obchodach jubileuszu 300-lecia Suwałk, co będzie miało miejsce w 2020 roku.

Podczas wigilijnego spotkania było czytanie pisma świętego, tradycyjne łamanie się opłatkiem, składanie życzeń świąteczno-noworocznych oraz śpiewanie kolęd, pastorałek i dawnych bożonarodzeniowych pieśni.

Podczas rozmów uczestników spotkania przypomniano, że pomysł organizacji Wigilii Chłopskiej zrodził się w latach 90-tych XX wieku. Początkowo organizował je Wojewódzki Dom Kultury w Suwałkach i były one formą podziękowania artystom ludowym za ich wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego regionu.

Foto: DwuTygodnik Suwalski oraz Kamil Wasilewski