Wigilia chłopska

Wigilia chłopska

Były życzenia, łamanie się opłatkiem, tradycyjne wigilijne potrawy i wspólne śpiewanie kolęd. Po raz 27. zespoły ludowe z Suwalszczyzny spotkały się na Wigilii Chłopskiej zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe. W strojach ludowych, ze  śpiewnikami uczestnicy podtrzymują tradycje wspólnego kolędowania.  Tradycja zagościła również na stołach. Pojawiły się potrawy przygotowana według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Część z nich już niemal całkowicie zapomniana.

W spotkaniu uczestniczyli też samorządowcy z Suwałk, powiatu suwalskiego i okolicznych gmin, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji. Wszyscy podkreślali, jak ważną rolę dla podtrzymania tradycji i zwyczajów pełnią zespołu ludowe.

 

Pierwsze Wigilie Chłopskie na Suwalszczyźnie zorganizował Wojewódzki Dom Kultury na początku lat 90 XX wieku. Miały być podziękowaniem zespołom ludowym za ich wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego tego regionu

Top