Więcej mieszkań w Suwałkach

Więcej mieszkań w Suwałkach

Wybudowana „Rezydencja Wileńska” z 22 mieszkaniami, realizowane inwestycje „Słoneczne Tarasy” i „Chopina Park” łącznie z 293 mieszkaniami. Do tego dwie prestiżowe ogólnopolskie nagrody w konkursie o Kryształową Cegłę oraz Złoty Orzeł przyznany przez Kapitułę i Organizatorów Konkursu Orły Polskiego Budownictwa 2017 pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w kategorii „Usługi deweloperskie” i „Jakość wykonania”.

O to jak dochodzi się do takich sukcesów zapytaliśmy prezesa Racis Development, Szymona Racisa.

– Przepis na sukces jest jeden i niezależny od branży, w jakiej się realizujemy. Tym przepisem jest ciężka praca, która jest odpowiedzialna za 99% efektów i odrobina szczęścia. Kilka lat temu postawiłem na zbudowanie przedsiębiorstwa deweloperskiego opartego na nieco innych kryteriach niż wtedy funkcjonujące na rynku. Postawiłem na utalentowanych ludzi, jakość wykonania, jakość materiałów, opiekę posprzedażową. Nagrody są potwierdzeniem poprawności założeń biznesowych.

 

Jak zostaje się deweloperem?

– Kilka czynników zdecydowało, że wybrałem taki właśnie kierunek rozwoju. Jednym z ważniejszych są tradycje rodzinne w prowadzeniu prywatnego przedsiębiorstwa, które działa w branży pokrewnej od 1976 roku. Kolejnym jest fakt, że sam byłem zainteresowany nabyciem mieszkania, które spełniłoby moje dosyć wyśrubowane oczekiwania. Zadanie to okazało się dosyć problematyczne, ponieważ w dostępnej ofercie nie mogłem znaleźć wymarzonego apartamentu i tym sposobem zrodził się pomysł, aby wnieść trochę świeżego spojrzenia na budownictwo w rodzinnym mieście.

W Suwałkach trwa boom mieszkaniowy, powstają w różnych częściach miasta wielorodzinne budynki mieszkaniowe, Pańskim zdaniem – jakie są tego przyczyny?

– Wydarzenia, które obserwujemy na rynku suwalskim, to wyraźny wzrost zainteresowania nowymi mieszkaniami i apartamentami, ale nie nazywałbym tego boomem. Moim zdaniem popyt kształtuje kilka czynników. Młodzi ludzie nabywają swoje pierwsze mieszkania korzystając z końcówki programu Mieszkania Dla Młodych. Miasto ciągle się rozwija, powstaje coraz więcej miejsc pracy, a tym samym wielu mieszkańców decyduje się na trwałe związać z naszym miastem. Kolejny godny odnotowania fakt to, że wielu mieszkańców podejmuje decyzje o podniesieniu standardu swojej przestrzeni życiowej, często rezygnując z mieszkania w wielkiej płycie na korzyść nowoczesnych rozwiązań. Rośnie również świadomość klientów w szeroko pojętej sferze techniczno-materiałowej. Dziś klient potrafi docenić fakt, że budujemy z materiałów najwyższej jakości, nie idąc w tej materii na żadne kompromisy.

Co zdaniem Pana jest najważniejszym czynnikiem wzmożonego popytu na mieszkania?

– Jeśli mam pokusić się o wskazanie konkretnych czynników, to w mojej ocenie trzy z nich mają fundamentalne znaczenie. Wyraźny wzrost ilości miejsc pracy w Suwałkach i okolicy, dobra dostępność kredytu w instytucjach finansowych i stopniowe bogacenie się społeczeństwa. Gros naszych klientów, zwłaszcza przy projekcie „Chopina Park”, to osoby, które wraz z wzrostem zamożności decydują się na podwyższenie standardu mieszkaniowego. Mamy również wielu młodych, świetnie wykształconych klientów, którzy doceniają fakt, że budujemy z materiałów najwyższej jakości.

W jakich miejscach Racis Development prowadził i prowadzi inwestycje, jakie są plany na przyszłość?

– Racis Development zrealizowało jako pierwsze swoje przedsięwzięcie deweloperskie budynek mieszkalno-usługowy na suwalskim osiedlu „Kamena-Rezydencja Wileńska”. Następnie rozpoczęliśmy budowę osiedla „Słoneczne Tarasy” przy ul. Sportowej. Budowę tego kompleksu budynków wielorodzinnych zakończymy za około 3 miesiące.

Obecnie realizujemy inwestycje „Chopina Park”. Pierwsze dwa budynki zostaną oddane do użytku mieszkańców w IV kwartale 2017 roku. To pierwsze takie osiedle w naszym województwie. Do dyspozycji jego mieszkańców przeznaczymy prywatny, urokliwy park o powierzchni blisko 1 ha z zielonymi alejkami, ciekawie zaaranżowaną roślinnością, ławkami zatopionymi w zieleni, małą architekturą oraz fontanną, która przyniesie chwilę wytchnienia w ciepłe dni. Nie zapominamy również o najmłodszych – położone wśród drzew kreatywne place zabaw będą stanowić bezpieczne miejsce dziecięcych psot na świeżym powietrzu.

Firma posiada grunty na terenie Suwałk i poszukuje dalszych możliwości rozwoju. W minionym roku nabyliśmy atrakcyjnie ulokowaną działkę w południowej części Suwałk przy ulicy Poznańskiej, na której zrealizujemy piękne osiedle mieszkaniowe. Jako że wychowałem się i pochodzę z Suwałk, to w swojej pracy staram się zawsze stawiać na rozwój lokalnego rynku. Kolejne inwestycje będą prawie na pewno w Suwałkach, ale uważnie obserwuję również inne rynki.

Dziękujemy za rozmowę

Top