Już po raz 8 w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą odbyła się w Aquaparku (12 listopada) akcja wykonywania bezpłatnego badania pomiaru poziomu cukru we krwi oraz pomiaru ciśnienia tętniczego. Ewa Korneluk, diabetolog i organizator wydarzenia udzielała bezpłatnych konsultacji w zakresie zaleceń żywieniowych, diet, samokontroli glikemii.

Z badań i konsultacji z lekarzem skorzystało około 200 osób. U pięciu z przebadanych stwierdzono podwyższony poziom cukru we krwi. Osoby te zostały skierowane na szczegółowe badania. U kolejnych dwudziestu osób stwierdzono zbyt niski poziom cukru, co również wskazuje na zaburzenia wydzielania insuliny i może być zwiastunem zagrożenia cukrzycą.

***

Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą odbyły się w Suwałkach również 16 listopada. Zorganizowało je Miejskie Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddział Rejonowy, na czele z Haliną Krajewską. Suwalskie Koło Stowarzyszenia Diabetyków od lat stara się promować zdrowy tryb życia i regularne badania.


O tej groźnej chorobie „Dwutygodnik Suwalski” rozmawiał z Ewą Korneluk, specjalistą diabetologiem

 

Jakie są pierwsze objawy cukrzycy?

– Ta choroba przebiega bezobjawowo, we wczesnym okresie pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości, nic go nie boli i niczego nie widać. Zaś konsekwencje są bardzo poważne. Cukrzyca prowadzi do rozwoju powikłań, największym zagrożeniem są choroby układu sercowo-naczyniowego. Jeśli nie zostanie w porę rozpoznana, pierwszym objawem może być zawał serca lub nawet udar mózgu. Oblicza się, że w Polsce 3 miliony osób jest chorych, zaś zdiagnozowanych jest tylko 2 miliony. Dlatego tak ważne są takie akcje profilaktyczne. Na pewno powinno nas zaniepokoić częste oddawanie moczu, męczliwość, nadmierna potliwość czy też omdlenia. Należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu – lekarza rodzinnego i poprosić o badanie cukru we krwi.

W społeczeństwie funkcjonują pewne stereotypy, np. „Jak ktoś je dużo słodyczy to szybciej zachoruje na cukrzycę”.

– Niestety, jest w tym dużo prawdy. Aby ustrzec się przed tą chorobą trzeba przestrzegać zdrowej diety i być aktywnym fizycznie. Minimum 30–45 minut ruchu dziennie.

Czy to, że w rodzinie ktoś choruje na cukrzycę, powinno nas zaniepokoić?

– Czynniki genetyczne mają tu bardzo duże znaczenie, tak jak czynniki środowiskowe – otyłość, nadwaga, wysokie ciśnienie tętnicze. Jeżeli to nas bezpośrednio dotyczy powinniśmy udać się do specjalisty. Zostaniemy zaliczeni do grupy ryzyka rozwoju cukrzycy.

Na skutek nieprawidłowej diety, zwiększone wydzielanie insuliny może skutkować w przyszłości rozwojem cukrzycy. Szacuje się, że na terenie naszego miasta i okolic na cukrzycę choruje około 6 tysięcy osób, ale jedynie połowa z nich jest świadoma swojej choroby i korzysta z pomocy specjalistów.

U osób starszych częściej stwierdza się cukrzycę.

– Tak, to prawda. Wśród osób starszych zapadalność na cukrzycę jest znacznie większa, niż w młodszych grupach wiekowych. Wynika to z wieloletniego złego stylu życia, utrwaleniu nieprawidłowych nawyków żywieniowych, małej aktywności fizycznej i rozwijającej się w związku z tym nadwagi. Nadużywanie alkoholu, który uszkadza narządy wewnętrzne, szczególnie wątrobę i trzustkę, sprzyjają powstawaniu tej choroby w młodszych grupach wiekowych. Szacuje się, że na terenie naszego miasta i okolic na cukrzycę choruje około 6 tysięcy osób, ale jedynie połowa z nich jest świadoma swojej choroby i korzysta z pomocy specjalistów. Szybkie jej zdiagnozowanie pozwala uniknąć poważnych powikłań.

***

Już od 5 lat, w każdy drugi czwartek miesiąca, o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej suwalskiego Aquaparku odbywają są spotkania edukacyjne prowadzone przez panią doktor w ramach „Szkoły cukrzycy”. Najbliższe spotkanie odbędzie się 14 grudnia.