Ukazały się dwie nowe powieści mieszkańca Suwałk Andrzeja Irskiego. To pseudonim Ireneusza Sewastianowicza, byłego suwalskiego dziennikarza. Obie książki są kontynuacjami w cyklu o przygodach Pana Samochodzika, przed laty stworzonym przez Zbigniewa Nienackiego. Ich akcja rozgrywa się w naszym regionie.

W „Spadku księcia Światopełka” Krzysztof Płatek, stażysta w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dowiaduje się, że nie może liczyć na stały etat, musi więc rozejrzeć się za inną pracą. Nieoczekiwanie w sukurs przychodzi mu poznana przed rokiem Alice, obecnie wicedyrektorka agencji detektywistycznej w Antwerpii. Proponuje wyjazd na Suwalszczyznę. W wyprawie Krzysztofowi towarzyszy Kinga Domańska, właścicielka starego uaz-a o imieniu Szarik. Oboje mają zainteresować się rzekomym skarbem księcia Tomasza Bogumiła Jana Światopełka-Mirskiego, niegdyś właściciela dworu w Starej Hańczy. Na miejscu okazuje się, że gruszek w popiele nie zasypiają również tajemniczy konkurenci. Kto wygra ten wyścig i czy skarb naprawdę istniał?

W „Taśmach zbrodni” nie chodzi o skarb, lecz o film. U schyłku II wojny światowej Leni Riefenstahl, najsławniejsza reżyserka w Trzeciej Rzeszy, zaprzyjaźniona z samym Adolfem Hitlerem, nakręciła propagandową „Czerwoną zarazę”, która nigdy nie doczekała się premiery. Wszystko wskazuje na to, że celuloidowe taśmy ukryto na Mazurach. Ma je odszukać Krzysztof Płatek, były stażysta w Ministerstwie Kultury i Sztuki, działający teraz na zlecenie zagranicznych mocodawców. Wspomaga go poznana wcześniej Kinga. Trop prowadzi w okolice Starych Juch koło Ełku. Gdy oboje dotrą na miejsce, okaże się, że muszą liczyć się z konkurencją, ponieważ odnalezieniem „Czerwonej zarazy” zainteresowana jest również neonazistowska organizacja Żelazna Pięść, sponsorowana przez amerykańskiego milionera. Rozgrywka staje się niebezpieczna. Kto z niej wyjdzie zwycięsko?

Informacje o książkach na stronie: www.wydawnictwo-warmia.pl

Ireneusz Sewastianowicz jest autorem lub współautorem 25 książek, w tym 12 powieści. W przygotowaniu: „Kronikarz z UPA”.