Sztuka dostępna

Sztuka dostępna

Oryginalne dzieła sztuki największych światowych mistrzów mogą oglądać uczniowie suwalskich szkół. W ramach projektu Mazurskiej Fundacji Sztuki ART  PROGRESS  „Sztuka Dostępna” w 2017 w każdej z 10  szkół  w Suwałkach odbywają  się spotkania i prelekcje prowadzone przez Dariusza Matyjasa, kolekcjonera , animatora i miłośnika sztuki. Prezentowana wystawa składa się z 40 dzieł drzeworytów, miedziorytów, akwafort oraz mezzotint.

Wernisaż składa się z 40 dzieł (grafika warsztatowa) umieszczonych na 20 sztalugach. Uczniowie mogą podziwiać drzeworyty, miedzioryty, akwaforty i mezzotinty m.in. Rafaela, Durera, Rembrandta, Rubensa, Canaletta, Bartolozziego, Chodowieckiego, Piranesiego, Płońskiego, Goyi. Każda z prowadzonych prelekcji trwa ok. 30 minut. W jednej szkole odbywają  się 3 prelekcje  (max. 3 godziny).

– Prowadzimy również działalność komercyjną, wynajmujemy te dzieła, ale między wystawami jest trochę czasu. Te dzieła są wówczas w magazynach, a wychodzimy z założenia, że nie powinny tam zbyt długo  leżeć. Niech jeżdżą, niech będą pokazywane w szkołach – mówi Dariusz Matyjas. Staramy się żeby ta sztuka była dostępna, podana w sposób przystępny, żeby ten młody człowiek troszeczkę się z nią oswoił. Rzucanie dat, nazwisk ma jakiś cel, ale co zostanie z tego po takiej 30 minutowej prelekcji? Niewiele. Ale parę anegdot, ciekawych informacji z życia artysty to na pewno uatrakcyjni każdy wernisaż, wystawę, no i możliwość bezpośredniego kontaktu z danym dziełem sztuki….

Spotkania te wpisują się w unikalną edukację artystyczną młodzieży. W ramach zaplanowanych cyklów uczniowie mogą obcować z tzw. wysoką sztuką, oryginalnymi dziełami najwybitniejszych artystów. Na projekt składają się trzy cykle tematyczne, które zostaną zorganizowane w  okresie w 2017-19 roku

– Projekt zaplanowany jest na trzy  lata. W tym czasie odbędą się 3 cykle wystaw. Obecna Sztuka Starych Mistrzów. W 2018  będziemy mieli wystawę Klasycy sztuki z dziełami takich artystów jak: Dali, Beksiński, Picasso, Olbiński. Obejmuje ona okres do początku XX wieku. W roku 2019, będziemy prezentować Sztukę Współczesną – Dwurnik, Andy Warhol czyli to, co jest tworzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie – dodaje Dariusz Matyjas.

W kolekcji Mazurskiej Fundacji Sztuki ART  PROGRESS  znajduje się około 2500 dzieł pochodzących z różnych epok: od renesansu  aż do sztuki współczesnej. Zgrupowane zostały w ok. 30 wystaw tematycznych i indywidualnych. Ta  kolekcję już nieraz  prezentowana była w wielu miastach Polski .  W galeriach , domach kultury ,  szkołach , a także muzeach . Są planowane dalsze wystawy dla mieszkańców Suwałk , a projekt SZTUKA DOSTĘPNA inicjuje  współpracę Prezydenta Suwałk z Mazurską Fundacją Sztuki  ART PROGRESS w zakresie  edukacji ,kultury i sztuki .

Top