Syberia niejedno ma imię – mosty historii. Podsumowanie projektu. W czwartek 12 grudnia odbyło się spotkanie finałowe projektu realizowanego przez Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. W Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego odbyło się szereg działań, które połączyły wielowiekową historię zsyłek Polaków na Sybir ze współczesnością roku 2019 i obecnym życiem mieszkańców naszego miasta.

Na spotkanie przybyło wiele osób, które uczestniczyły w całorocznych działaniach oraz inni zainteresowani tematyką syberyjską. A działań było wiele: zajęcia dla dzieci i młodzieży, spotkanie z sybirakami, konkurs na lapbook o Syberii, spotkania z autorami piszącymi o Syberii, szkolenie bibliotekarzy, obóz przetrwania dla dzieci. Spotkanie otworzyła dyrektor suwalskiej biblioteki Maria Kołodziejska oraz kustosz Pracowni Digitalizacji Historii Mówionej Piotr Kuczek. Na początku zebranym zaprezentowano kilkuminutowy pokaz zdjęć ze wszystkich (wyżej wymienionych) działań projektu. Po nim odbyło się bardzo interesujące spotkanie z Piotrem Malczewskim, podróżnikiem, który wielokrotnie odwiedzał, zwiedzał i badał jezioro Bajkał i lub Buriatów zamieszkujących jego wschodnią stronę. Był to pokaz bardzo ciekawych zdjęć z wypraw opatrzony znakomitym komentarzem podróżnika.

Po prezentacji odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na lapbook o Syberii i wręczenie nagród laureatom, a także podziękowanie nauczycielom, którzy zaangażowali się w sfinalizowanie prac, rozpoczętych przez uczniów na zajęciach. I miejsce zajęła klasa V A ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach; wśród laureatów znalazły się także szkoły podstawowe nr 2, 9 i 11 oraz jedna nagroda indywidualna. Wreszcie punktem, na który czekali sybiracy i wszyscy zebrani, był film, wyprodukowany w Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej. Film o sybirakach Suwalszczyzny, o zesłaniach, przesiedleniach i pracy przymusowej, opowiadany przez świadków historii, którzy zdołali powrócić z Syberii i osiedlili się w Suwałkach i Augustowie. Oglądali go obecni na spotkaniu sybiracy i ich rodziny… wydaje się, że odzyskali część wysiłku, jaki włożyli w podzielenie się swoimi wspomnieniami przed kamerą.

Po filmie nastąpiła niezmiernie ważna, nie do końca zaplanowana część spotkania – sybiracy zachęceni przez organizatorów i publiczność, opowiedzieli tę część swoich losów, których w filmie nie ujęto – okoliczności powrotu, wyboru miejsca osiedlenia… a także przesłanie i własną filozofię życiową. Spotkanie mieszkańców z Sybirakami trwało jeszcze długie kwadranse po zakończeniu oficjalnej części.
Ci właśnie bohaterowie spotkania – sybiracy – są mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością. Ich wspomnienia i pamiątki z zesłania zarejestrowane i opublikowane w Cyfrowej Bibliotece Pamięci. Materiały ze spotkania – zarówno film, jak i prezentacja o zesłańcach syberyjskich z guberni suwalskiej (XIX w.) – będą dostępne jeszcze w tym roku w Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej oraz na stronie internetowej
Cyfrowej Biblioteki Pamięci www.digi.bpsuwalki.pl

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.