W przyjętej w 2014 roku przez Radę Miejską w Suwałkach Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Suwałki do 2020 znajdują się zapisy mówiące o utworzeniu spójnego systemu ścieżek rowerowo-spacerowych wzdłuż Czarnej Hańczy, a także zagospodarowaniu tych terenów na potrzeby rekreacyjne. Wytyczne strategii są przez władze miejskie konsekwentnie realizowane.

W 2015 rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania bulwarów nad Czarną Hańczą przez firmę MD Polska ze Szczecina, W zeszłym roku, za ponad 1,7 mln zł powstała nowa droga w kształcie litery „L” łącząca ulice Kościuszki i Mickiewicza, która przebiega „na tyłach” siedziby Stacji Pogotowia Ratunkowego,  I LO i Muzeum Marii Konopnickiej. Wzdłuż drogi z kostki kamiennej i polbruku  powstały parkingi wraz oświetleniem oraz fragment ścieżki rowerowej. Niestety prace odsłoniły też zdewastowany budynek dawnej łaźni miejskiej.

– W wyremontowanym budynku po dawnej miejskiej łaźni powstanie galeria sztuki współczesnej, restauracja oraz  zaplecze bulwarów – wypożyczalnia sprzętu turystyczno-rekreacyjnego czy też toalety – mówi prezydent Czesław Renkiewicz. Staraliśmy się pozyskać pieniądze na remont  ze środków krajowych, jak też przy współpracy z naszymi partnerami z za granicy z Unii Europejskiej. Niestety bezskutecznie. Remont będziemy zmuszeni wykonać z własnych środków budżetowych. Czekamy teraz na rozstrzygnięcie konkursów na finansowanie dróg przez urząd marszałkowski w Białymstoku. Jeżeli jakieś nasze wnioski, a jest ich sporo, zostaną odrzucone, uwolnią się pieniądze na rozpoczęcie remontu budynku łaźni. Prace budowlane mogłyby ruszyć w tym roku a zakończyć wiosną 2019 roku. Całkowity koszt remontu szacujemy  na około 10 milionów złotych.

Na suwalskich bulwarach przewidziano możliwość piknikowania i rekreacji rodzinnych. Zaprojektowano wiaty grillowe i altany rekreacyjne ze stołami, stoliki do gier w szachy z możliwością podłączenia komputera, ławki, oraz przestrzenny plac zabaw dla małych dzieci. W pobliżu I LO ma powstać boisko. Obok mostu na ul. 24 Sierpnia i projektowanej ścieżki rowerowej zlokalizowano siłownię na powietrzu z dziesięcioma stanowiskami.

Dalsza realizacja inwestycji zależna jest od pozyskania  unijnych dotacji. Inwestycja została wyceniona na 25 milionów złotych.

Ale są też lepsze informacje, szczególnie dla osób wypoczywających nad zalewem Arkadia. Po wybudowaniu mostu, trwają prace na samej wyspie.

– Prace muszą się zakończyć do końca czerwca, rozmawiałem z wykonawcą, obiecuje że tak będzie. Chcemy by mieszkańcy i turyści mogli korzystać z tych atrakcji rekreacyjnych już podczas jubileuszowego Suwałki Blues Festiwal – mówi Cz. Renkiewicz. Poleciłem by do poręczy drewnianych mostu przykręcić pałąki metalowe, by zakochani mogli do nich przymocowywać kłódki.

Na wyspie mają powstać ścieżki piesze i rowerowe, 3-rzędowa trybuna terenowa przeznaczona dla około 30 osób, latarnie, trawniki i kwietniki, ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci i monitoring.