Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej w Suwałkach otrzymała dofinansowanie 49 473 euro dofinansowania z unijnego programu Interreg Polska-Białoruś-Ukraina na realizacje projektu „Poznajmy sie lepiej- Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu”.

W środę, 17 kwietnia w Nieświeżu na Białorusi Wspólny Komitet Monitorujący Programu zatwierdził rezultaty II naboru projektów. Nabór dotyczył mikroprojektów i celu tematycznego DZIEDZICTWO. WKM zdecydował o dofinansowaniu 74 projektów spośród 250 złożonych. Aż 31 wybranych projektów będą realizowały podmioty z województwa podlaskiego, z którego wpłynęło 69 wniosków. Całkowita kwota dofinansowanych projektów wynosi 4,14 mln euro.

Wsparcie dla mikroprojektów dotyczyło będzie głównie działań nieinwestycyjnych, mających na celu promowanie współpracy, budowanie nowych relacji transgranicznych pomiędzy obywatelami, wymianę doświadczeń i realizację inicjatyw społecznych związanych z lokalną kulturą oraz dziedzictwem historycznym i przyrodniczym.

Z naszego rejonu dofinansowanie otrzymały:

– Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach – Poznajemy się lepiej – Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu – PL-UA 49 473,00 euro,

– Gmina Suwałki – projekt Tradycja Narody -PL-BY 59 980,50 euro

– Wigierski Park Narodowy – Zachowanie dziedzictwa kulturowego, jako szansa na rozwój turystyki transgranicznej -PL-BY 60 000,00 euro.

W związku z tym, że przewidziana alokacja na ten nabór (5,2 mln euro) nie została w pełni wykorzystana, w odniesieniu do pozostałego budżetu (min. 1 054 015,79 euro), WKM zdecydował o zorganizowaniu 3 naboru projektów. Nabór zostanie zorganizowany w IV kwartale 2019 r. i dotyczyć będzie również mikroprojektów i celu tematycznego DZIEDZICTWO.

Wspólny Komitet Monitorujący Programu (WKM) zdecydował także o przesunięciu kwoty 176 881,55 euro z budżetu pomocy technicznej do celu tematycznego BEZPIECZEŃSTWO, na finansowanie projektów z listy rezerwowej.

W realizacji i w rezerwie

Z programu Polska –Białoruś – Ukraina korzystają mieszkańcy województw podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i wschodniej części województwa mazowieckiego oraz czterech obwodów z Białorusi i sześciu z Ukrainy. Budżet Programu Polska-Białoruś-Ukraina to ponad 183 mln euro. Środki finansowe pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (ENI). Dofinansowanie może sięgać aż do 90 proc, kosztów projektu. Odbyły się już dwa nabory wniosków.

W programie podpisane zostały umowy dla 72 spośród 75 projektów, w tym 10 umów dla dużych projektów infrastrukturalnych oraz 62 umowy dla projektów dotyczących wspólnego dziedzictwa kulturowego i naturalnego, transportu, ochrony zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców pogranicza, a także przejść granicznych. Projekty te uzyskały dofinansowanie w wysokości ponad 113 mln euro.

Wśród zatwierdzonych i realizowanych wniosków o dofinansowanie znalazł się m.in. projekt „Model programu opieki zdrowotnej do zwalczania osteoporozy na Polsko-Białoruskich terenach przygranicznych” realizowany przez Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach; wartość projektu 2 292 410,00 euro, w tym dotacja dla szpitala w Suwałkach wyniosła

1 667 053,44 euro.

Przypomnijmy, że wcześniej na listach rezerwowych znalazły się, m.in. dwa projekty miasta Suwałki:

– „Rozwój turystyki w oparciu o unikalne wartości wodne w regionie przygranicznym” na kwotę 2 475 384,20 euro, wniosek dotyczył budowy bulwarów nad Czarna Hańczą, który miał być realizowany wspólnie z partnerami z Ukrainy i Białorusi, znalazł się na siedemnastym miejscu na listy rezerwowej, liczącej 64 pozycje.

-Z kolei projekt Suwałk i Tarnopola „Autobus + Rower = niskoemisyjne systemy transportowe w Suwałkach i Tarnopolu w regionie przygranicznym” znalazł się, na 3. miejscu na liście rezerwowej. Projekt opiewał na 2 441 117,60 zł.

źródło: https://www.pbu2020.eu/pl/news/982