Podczas gali w dowództwie WOT za osiągnięcia indywidualne w sporcie uhonorowano st. szer. Tadeusza Walendykiewicza z 12 batalionu lekkiej piechoty w Suwałkach. 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej zajęła drugie miejsce we współzawodnictwie sportowym WOT w 2019 roku.

W siedzibie dowództwa WOT odbyło się podsumowanie osiągnięć z zakresu wychowania fizycznego i sportu w jednostkach Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas gali finałowej uhonorowano dziesięciu najsprawniejszych i najwszechstronniejszych żołnierzy OT, oraz wręczono puchary dla najlepszych brygad OT we współzawodnictwie sportowym w 2019 r.

Żołnierze OT, aby znaleźć się w finale musieli spełnić trzy kryteria. Po pierwsze, podczas sprawdzianu sprawności fizycznej w 2019 roku zdobyli największą ilość punktów, tj. wykazali się w sposób wyróżniający na tle blisko 20 tys. innych żołnierzy OT, jeśli chodzi o ilość wykonanych pompek, podciągnięć na drążku, wykonanych brzuszków, oraz czas w jakim pokonali dystans 3 km. Po drugie, musieli udokumentować, że inspirują i motywują do treningu swoich kolegów ze służby. Po trzecie, aktywnie brali udział we współzawodnictwie sportowym.

Najsprawniejszym i najwszechstronniejszym żołnierzem OT został st. szer. Tadeusz Walendykiewicz z 12 batalionu lekkiej piechoty w Suwałkach. Dorobek st. szer. Walendykiewicza to m.in. dwa złote medale w biegach przełajowych oraz dwa srebrne medale i dwa medale brązowe w biathlonie letnim. To już drugie, na szczeblu WOT, indywidualne wyróżnienie dla Terytorialsa z Suwałk.

W 2018 roku st. szer. Tadeusz Walendykiewicz został wybrany najlepszym sportowcem 1PBOT.

Na gali uhonorowano też brygady OT, które zajęły trzy pierwsze miejsca we współzawodnictwie sportowym WOT w 2019 roku. Do punktowanych dyscyplin zaliczały się konkurencje zespołowe: piłka siatkowa; biegi przełajowe; futsal; biegi na orientację; pływanie, a także ocena i frekwencja ze sprawdzianu sprawności fizycznej. Puchar za zajęcie II miejsca przez 1 Podlaską Brygadę OT odebrał jej dowódca płk Sławomir Kocanowski.

W mijającym roku podlascy Terytorialsi zdobyli: mistrzostwo DWOT w biathlonie letnim, wicemistrzostwo DWOT w biegach przełajowych i pływaniu oraz trzecie miejsce w piłce siatkowej oraz futsalu.

Gala podsumowująca współzawodnictwo sportowe w 2019 roku odbyła się w dniach 28-29 listopada br. w ramach szkolenia etatowych instruktorów i wykładowców wychowania fizycznego brygad OT i centrów szkolenia.

Źródło: por. Łukasz Wilczewski, 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”