26 sierpnia mszą św. odprawioną w konkatedrze pw św. Aleksandra w intencji suwalczan i harcerzy rozpoczęły się uroczystości „100-lecie suwalskiego harcerstwa”. Potem był Apel Harcerski w Parku Konstytucji 3 Maja, w czasie którego wręczono Krzyże za zasługi dla ZHP oraz pierwsze w historii odznaki „Zasłużony dla Hufca ZHP Suwałki”.
Następnie harcerze przemaszerowali do Suwalskiego Ośrodka Kultury. Tam nie zabrakło gier, zabaw i wystawy pamiątek Hufca ZHP Suwałki. Była też Gala Harcerska, na której przyjaciele suwalskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali pamiątkowe statuetki.
Jubileuszowy dzień suwalscy harcerze zakończyli koncertem zespołu „Dom o Zielonych Progach”.

Historia
Pierwsza suwalska męska drużyna ZHP powstała 17 grudnia 1918 r. przy Gimnazjum im. Karola Brzostowskiego. Na jej czele stanął Norbert Breneisen, a wspomagali go koledzy powracający z Rosji, gdzie pracowali wcześniej w drużynach skautowych. W następnym roku powstała w tej samej szkole pierwsza drużyna żeńska, która działała później w Państwowym Gimnazjum Żeńskim im. Marii Konopnickiej. Teraz w suwalskim hufcu ZHP jest 337 harcerzy w 22 jednostkach organizacyjnych.

 

O suwalskich harcerzach w Bibliotece

Suwalscy harcerze i ich przyjaciele spotkali się w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej na wystawie„100-lecie suwalskiego harcerstwa – ze zbiorów gromadzonych i opracowanych przez hm Stefana Tutaka”. W spotkaniu uczestniczyła mieszkająca w Warszawie Alicja Lutostańska, najbliższa żyjąca krewna patrona suwalskiego Hufca ZHP Tadeusza Lutostańskiego. W czasie spotkania było też wspólne śpiewanie piosenek harcerskich.
Postać Tadeusza Lutostańskiego przybliża wystawa prezentowana w suwalskiej bibliotece przy ul. E. Plater 33A. Można zobaczyć na niej dawny ekwipunek harcerski i mundury harcerskie, najstarsze zachowane suwalskie kroniki harcerskie oraz setki fotografii z obozów, złazów, zbiórek i przyrzeczeń harcerskich. Ekspozycja wpisuje się w jubileuszowe obchody suwalskich harcerzy.
Wystawa oparta jest o zbiory niedawno zmarłego Stefana Tutaka, jednego z najbardziej zasłużonych suwalskich harcerzy. Tuż przed swoją śmiercią przekazał on swoje niezwykle bogate zbiory suwalskiej Bibliotece. Wcześniej nie była nimi zainteresowana żadna suwalska instytucja. Przypomnijmy, że S. Tutak był, po reaktywacji ZHP w 1956 roku, pierwszym komendantem suwalskiego hufca. Stefan Tutak zmarł 28 maja 2018 r.

Tadeusz Lutostański

Urodził się 23 lipca 1925 r. Jego rodzice mieszkali w Suwałkach przy ulicy Kościuszki 126. W latach 1937-1939 Tadeusz uczęszczał do Gimnazjum Męskiego im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach. Wtedy wstąpił do 1 Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Bartosza Głowackiego. Była to drużyna żeglarska. Po wybuchu II wojny światowej Tadeusz wszedł w skład konspiracyjnej grupy Wydornika pod nazwą „Odrodzenie Narodowe”, w której został dowódcą grupy zwiadowców i przybrał pseudonim Rawicz.
Niemcy aresztowali go 12 maja 1941 r. Po czternastu miesiącach pobytu w więzieniu suwalskim, w sierpniu 1942 r. przewieziono go wraz ze współwięźniami do Królewca do więzienia „Neubau”. Został skazany przez Niemców na karę śmierci. Wyrok na T. Lutostańskim został wykonany w dniu 19 maja 1943 r. Tadeusz miał wówczas zaledwie 17 lat. W rocznicę jego śmierci 19 maja 1980 r. Tadeusz Lutostański zostaje patronem suwalskiego Hufca ZHP.

Wystawa jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Cyfrowe pogotowie historyczne”