Składano kwiaty pod pomnikami, wspólnie śpiewano hymn, biegano, odbył się także Festyn Niepodległościowy i wojskowy piknik. Suwalskie uroczystości rozpoczęły się oficjalnie 9. listopada od odśpiewania hymnu w wielu suwalskich szkołach i przedszkolach w całym regionie. Był m.in. Festiwal Poezji i Piosenki Patriotycznej w I LO, Międzyszkolna Gra Miejska i Młodzieżowy Marsz Niepodległości. Najwięcej działo się 11. listopada. W różny sposób obchodziliśmy 100-lecie Niepodległości Polski, bo w różny sposób okazujemy swój patriotyzm. Ważne, że wielu suwalczan w różnym wieku – od dzieci do seniorów wzięło udział w obchodach, bo taka okazja zdarza się raz na sto lat.
Jubileuszowe obchody

W Suwałkach władze miasta złożył kwiaty pod pomnikami Polskiej Organizacji Wojskowej, a potem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z udziałem przedstawicieli władz samorządowych i rządowych, kombatantów, przedstawicieli duchowieństwa, uczniów, harcerzy, przedstawicieli instytucji z miasta i regionu, Straży Miejskiej, Miejskiej Orkiestry Dętej, delegacji z miasta partnerskiego Mariampol i mieszkańców miasta odbyły się oficjalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Było wspólne śpiewanie hymnu narodowego, pieśni patriotycznych, modlitwa, przemówienia i złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W swoim wystąpieniu prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz powrócił do wydarzeń sprzed stu lat w Polsce i na Suwalszczyźnie, gdy nasi przodkowie potrafili zjednoczyć się dla niepodległej Ojczyzny. Bez tej współpracy trudno wyobrazić sobie odbudowę państwa polskiego po 123 lat niewoli. Do wydarzeń sprzed stu lat odwoływali się w wystąpieniach: poseł Bożena Kamińska, wicemarszałek województwa podlaskiego Anna Naszkiewicz oraz Leszek Dec, który odczytał list wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego. Na zakończenie tej części uroczystości w samo południe wszyscy zgromadzeni na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Wielu suwalczan było zaskoczonych brakiem w czasie miejskich obchodów jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oficjalnych przedstawicieli 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka J. Piłsudskiego i innych jednostek wojskowych stacjonujących w Suwałkach, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Straży Pożarnej i innych służb mundurowych.

Bieg dla Nieodległej

Bardzo licznie pojawili się suwalczanie na linii startu do biegu Suwałki dla Niepodległej. Spod pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego wystartowało ponad pół tysiąca biegaczy. Wszyscy, którzy dobiegli do mety otrzymali pamiątkowe medale. Suwalczanie biegli w: Biegu Patriotów na dystansie 5 km oraz w Biegu Małych Patriotów dla dzieci i ich rodziców. Niektórzy biegli (szybko maszerowali) z dziećmi w wózkach.

Nagrodę dla najstarszego uczestnika biegu odebrał Jerzy Broc, a dla najmłodszego Hubert Chrzanowski. Linię mety najszybciej przekroczyli: BiałorusinHenadz Verkhavodkin z czasem 16 min.29 sek. przed kolejnym Białorusinem Igorem Tstserukou   i Bartłomiejem Osiorem z Wydmin. Wśród pań najszybsza była Beata Pokrzywińska- Osior z Wydmin z czasem 20 min. i 5 sek. przed suwalczanką Joanną Karczewską z czasem 20 min. 31 sek.

Urodziny Niepodległej

Festyn Niepodległościowy „Urodziny Nieodległej” odbył się w hali OSiR.
Były atrakcje dla dzieci, gry i zabawy, animacje przygotowane przez Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej, w tym zabawy z klockami lego zorganizowane przez biblioteczne Midicentrum oraz malowanie twarzy i konkursy wiedzy o Suwałkach z nagrodami przygotowanymi przez Urząd Miejski w Suwałkach. Były zabawy sportowe przygotowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zaprezentowały się suwalskie klasy mundurowe oraz Muzeum Okręgowe.

Nie zabrakło również karaoke, czyli wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Podsumowane zostały konkursy organizowane przez placówki oświatowe „Suwałki dla Niepodległej”. Podczas urodzin nie zabrakło słodkości. Jubileuszowy tort kroił prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Ponadto w programie znalazł się: okolicznościowy koncert w wykonaniu Zespołu Tańca „Małe Suwałki” oraz wokalistów Suwalskiego Studia Piosenki „Beciaki”.

Rozegrano też wspólnie z Klubem Szachowym „Hańcza” Turniej Szachowy „W drodze do Niepodległości”.

W SOK Zespół Pieśni i Tańca ‘Suwalszczyzna” zaprezentował tańce narodowe, a w konkatedrze pw św. Aleksandra z  koncertem organowym wystąpiła Magdalena Lewoc.

Galeria zdjęć „Suwałki dla Niepodległej”